Sześciu niemieckich żołnierzy oraz kobieta zamordowana przez Sowietów zostali ekshumowani na Opolszczyźnie. To efekt prac Pomostu

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Pracownicy organizacji apelują też o przekazywanie im informacji o nieznanych grobach wojennych z terenu województwa opolskiego
Pracownicy organizacji apelują też o przekazywanie im informacji o nieznanych grobach wojennych z terenu województwa opolskiego Facebook Pomost/kolaż nto
Opolskie Groszowice, Wachów w gminie Olesno oraz okolice Ujazdu. To miejsca w naszym regionie, w których w dwóch ostatnich miesiącach prowadzono ekshumacje. Ich efekt to wydobycie szczątków sześciu niemieckich żołnierzy i jednej kobiety.

Za przeprowadzenie ekshumacji odpowiadała pracownia Pomost. Jest to organizacja, która od końca lat 90. zajmuje się poszukiwaniem niemieckich grobów wojennych na terenie Polski.

- Tego typu działania prowadzimy już od ponad 20 lat. Obejmują one przenoszenie szczątków i identyfikację tych osób. Wszystkie prace wykonujemy za zgodą IPN-u i w porozumieniu ze stroną niemiecką - mówi Adam Białas, kierownik robót z pracowni Pomost.

W wyniku ostatnich ekshumacji w województwie opolskim udało się wydobyć szczątki:

  • czterech żołnierzy niemieckich spoczywających dotychczas na cmentarzu parafialnym w Groszowicach,
  • szczątki starszej kobiety zamordowanej przez Sowietów w Wachowie w gminie Olesno,
  • dwóch żołnierzy pochowanych w pobliżu Ujazdu.

W ostatnim z tych miejsc odnaleziono także dwa karabiny Mauser i amunicje. Zostały one przekazane policji ze Strzelec Opolskich.

- Robimy to z potrzeby ludzi. Mimo że od zakończenia wojny minęło tyle lat, to nadal są osoby, które są żywo zainteresowane odnalezieniem swoich przodków –- mówi Adam Białas. - Nie wiemy, czy w takim grobie, jaki np. podjęliśmy w Groszowicach, znajduje się akurat ktoś szukany i oczekiwany. Założenie jest takie, że każdy grób powinien zostać sprawdzony.

Pracownicy organizacji Pomost apelują też o przekazywanie im informacji o nieznanych grobach wojennych z terenu naszego województwa.

Wiadomo już, że wkrótce pracownia Pomost rozpocznie szersze prace na terenie gminy Leśnica. Tam w 1945 roku Rosjanie zamordowali kilkudziesięciu niemieckich chłopców znajdujących się pod opieką tamtejszego zakładu wychowawczego.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska