Szpital każe niepełnosprawnym płacić za parkowanie. „Prawo nam tego nie zabrania”

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Niepełnosprawni pacjenci 116 Szpitala Wojskowego z Przychodnią przy ul. Wróblewskiego w Opolu płacą za parkowanie, jeśli trwa ono dłużej niż pół godziny. - Nie znamy drugiego miejsca, które stosuje podobne praktyki - skarżą się nasi czytelnicy.
Niepełnosprawni pacjenci 116 Szpitala Wojskowego z Przychodnią przy ul. Wróblewskiego w Opolu płacą za parkowanie, jeśli trwa ono dłużej niż pół godziny. - Nie znamy drugiego miejsca, które stosuje podobne praktyki - skarżą się nasi czytelnicy. Mateusz Majnusz
Kontrowersje budzi opłata pobierana od kierowców przy Szpitalu Wojskowym na ul. Wróblewskiego w Opolu. – To jedyny znany nam szpital z przychodnią, który stosuje taką praktykę wobec niepełnosprawnych – skarżą się czytelnicy.

79-letni pan Jan z Opola od dzieciństwa jest osobą niepełnosprawną. Porusza się na wózku lub o kulach.

- Do niedawna parkowałem przy szpitalu na Wróblewskiego i nie było żadnych opłat. Później pojawił się szlaban i okazuje się, że od teraz opłaty obowiązują wszystkich, w tym niepełnosprawnych – relacjonuje nasz czytelnik i dodaje, że pierwsze 30 minut dla wszystkich jest darmowe. – Zdrowy ruchowo człowiek, jeśli nie chce płacić, może przyjść pieszo lub dotrzeć autobusem, ale w moim przypadku to nierealne. Szpital miał gest, bo wprowadził króciutki postój za darmo, ale w przypadku moich problemów z poruszaniem, nim wyjdę z samochodu i się zarejestruję, już mija pół godziny. Podejrzewam, że ten sam problem ma wielu niepełnosprawnych.

Potwierdza to pan Tadeusz, który również poprosił nas o interwencję w ten sprawie.

– Wracam właśnie ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu i tam parking dla niepełnosprawnych jest za darmo. Ostatnio byłem we Wrocławiu i tam też nikt nie chciał ode mnie opłaty – wylicza nasz czytelnik. – Taka praktyka o tyle zaskakuje, że w żadnym innym miejscu w Opolu nie spotkałem się z opłatami dla niepełnosprawnych. Nie tylko przy szpitalach, a też w strefie płatnego parkowania, nawet przy marketach, które obsługuje zewnętrzna firma i ustalane są własne zasady parkowania. Tam o nas nie zapomniano, a przy szpitalu na Wróblewskiego tak.

Szpital nie widzi problemu

Zapytaliśmy o przyczynę takiego stanu rzeczy kierownictwo szpitala.

- Pobieranie opłat jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Osoby z niepełnosprawnościami nie są zwolnione na mocy obecnie obowiązujących przepisów z opłat za parkowanie – argumentuje płk lek. med. Marek Śmiałek, komendant 116 Szpitala Wojskowego z Przychodnią.

Czytelników, którzy prosili nas o interwencję, ten argument nie przekonuje.

- Bywam u dzieci, które mieszkają za granicą, ale takie podejście jest zdumiewające – kwituje pan Jan.

Da się inaczej

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w dwóch dużych szpitalach w stolicy regiony.

– U nas osoby niepełnosprawne wjeżdżają na parking szpitalny, zostawiają samochód na tzw. kopercie, a po zakończeniu wizyty zgłaszają się do punktu informacyjnego lub do konsoli SOR, gdzie – po okazaniu dokumentu uprawniającego do korzystania z tych miejsc – otrzymują bezpłatny bilet wyjazdowy – wyjaśnia Edyta Hanszke-Lodzińska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.[cyt]

Problemu nie ma również w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, gdzie za darmo parkują niepełnosprawni pacjenci z Kartą Parkingową, ale też kierowcy, którzy przewożą niepełnosprawnych pacjentów szpitala.

[cyt]- Wjeżdżając na teren szpitali należy pobrać bilet wjazdowy, który ww. osoby mogą wymienić w miejscu udzielenia świadczenia zdrowotnego na bezpłatny bilet wyjazdowy - po okazaniu aktualnej legitymacji lub innego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność – instruuje szpital.

- Mamy nadzieję, że kierownictwo szpitala przy ul. Wróblewskiego skorzysta z tych dobrych praktyk – kwitują nasi rozmówcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska