Szpital w Kędzierzynie-Koźlu będzie wielospecjalistyczny. Co się zmieni, jakie będą oddziały? Zaskakująca decycja Ministerstwa Zdrowia

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Szpital w Koźlu.
Szpital w Koźlu. Tom
Dyrektor szpitala w Koźlu mówi, że informacja o zmianie profilu kozielskiego szpitala na wielospecjalistyczny, była dla niego zaskoczeniem. Dla mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego nie jest to jednak dobra informacja. Spodziewali się likwidacji oddziału zakaźnego i powrotu do formuły szpitala powiatowego sprzed marca 2020.

Decyzja wojewody o nakazie zorganizowana pracy szpitala w formule lecznicy wielospecjalistycznej wpłynęła do dyrekcji SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle w czwartek wieczorem.

Decyzja była dla nas zaskoczeniem - przyznaje Jarosław Kończyło, dyrektor kozielskiego szpitala. - Nakaz ma zostać wykonany od 15 września i w jego myśl w naszym szpitalu ma pozostać 90 łóżek covidowych.

O zmianach w formule organizacji pracy szpitali w Polsce w związku z trwającą pandemią poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie już znika. Lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.

Na trzecim, najwyższym poziomie, znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Będą w nich m.in. oddziały:

  • internistyczny i chorób zakaźnych
  • chirurgii ogólnej
  • położnictwa i neonatologii
  • kardiologiczny
  • intensywnej terapii
  • ortopedyczny.

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu znalazł się wśród dziewięciu w Polsce, które będą miały status wielospecjalistycznych. Do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają specjalistycznego leczenia.

Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W dziewięciu szpitalach przygotowano łącznie ponad 2 tysiące miejsc.

W poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora.

Natomiast pierwszy poziom obejmie szpitale powiatowe.

W piątek (4 września) po południu w tej sprawie zebrał się zarząd powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Władze samorządowe, które sprawują nadzór nad szpitalem uspokajają mieszkańców, że - póki co - niewiele się dla nich zmienia i że ich potrzeby zdrowotne będą realizowane.

Placówka funkcjonować będzie dwutorowo, lecząc osoby zakażone koronawirusem oraz z innymi chorobami - przekazał Adam Lecibil, rzecznik prasowy starostwa. - Do dyspozycji chorych pozostaje, tak jak do tej pory, 90 łóżek covidowych oraz około 200 dla osób z innymi schorzeniami.

W praktyce jednak nie jest to dobra decyzja dla pacjentów z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Szpital traci bowiem na wiele miesięcy blisko jedną trzecią wszystkich swoich łóżek w porównaniu do marca, biorąc pod uwagę możliwości leczenia pacjentów nie zakażonych koronawirusem.

Do sprawy wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie