W poniedziałek ponownie uruchomiony zostanie kozielski szpital powiatowy. Co z operacjami, badaniami, SOR-em, nocną i świąteczną opieką?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Większość oddziałów kozielskiego szpitala powiatowego zostanie otwarta od poniedziałku. Nadal będzie tam funkcjonował oddział zakaźny dla chorych na COVID-19. Jakie oddziały kozielskiego szpitala zostaną uruchomione od poniedziałku? Jakie będą zasady przy przyjmowaniu chorych? Kiedy będzie czynny tomograf i rezonans magnetyczny? Co z nocną opieką medyczną? Kiedy ruszają planowe operacje?

W niedzielę trwały ostatnie przygotowania do ponownego otwarcia szpitala powiatowego przy ulicy Roosevelta w Kędzierzynie-Koźlu. Przez weekend wykonywano badania personelu medycznego, który będzie pracował na oddziałach specjalistycznych, które wracają po ponad trzech miesiącach.

Daty otwarcia oddziałów:

22.06.2020

  • Szpitalny Oddział Ratunkowy
  • Oddział Intensywnej Opieki Medycznej
  • Oddział Ginekologii i Położnictwa
  • Oddział Chirurgii Ogólnej
  • Oddział Laryngologiczny
  • Oddział Okulistyczny
  • Oddział Urologii
  • Oddział Neurologii z pododdziałem udarowym.

26.06.2020

  • Oddział Urazowo-Ortopedyczny**

29.06.2020

  • Oddział Dziecięcy

Oddział zakaźny będzie funkcjonował w południowym skrzydle szpitala. Ciągi komunikacyjne zostały już tak przebudowane, aby odseparować obie części lecznicy.

Pracownia tomografii komputerowej dla pacjentów szpitala i ambulatorium będzie czynna od 22.06.2020. Dla pacjentów "komercyjnych" prawdopodobnie od 6.07.2020.

Do 29.06.2020 nocna i świąteczna opieka medyczną pozostanie w budynku na ulicy Judyma. Potem zostanie przeniesiona z powrotem do głównego kompleksu szpitalnego na ulicy Roosevelta. USG na Judyma pozostaje bezterminowo.

Kolejka oczekujących na zabiegi i operacje zostaje przywrócona z dniem 22.06.2020. Tego dnia teoretycznie na zabiegi powinni być przyjmowane osoby, które miały się zgłosić do szpitala 16 marca. W praktyce szpital będzie korygował kolejkę z uwzględnieniem jednak owego przesunięcia o ponad trzy miesiące.

Pacjenci przyjmowani do szpitala będą badani na obecność koronawirusa. Służyć temu będzie tutejsze laboratorium.

Urządzenie do przeprowadzania szybkich testów na obecność koronawirusa dotarło do nas trzy tygodnie temu. Służy do oznaczania materiału genetycznego wirusa metodą PCR. Badanie trwa około godziny - mówi Ewelina Zmarzły-Wczasek, kierownik laboratorium.

Do odwołania nie będzie możliwości odwiedzania pacjentów na oddziałach "niecovidowych", podobnie jak ma to miejsce na oddziale zakaźnym. Zakaz odwiedzin dotyczyć będzie nawet członków najbliższych rodzin.

Jednocześnie szpital w Koźlu jako pierwszy w regionie chce uruchomić porody rodzinne. Ojciec towarzyszący matce przy porodzie także będzie badany na obecność koronawirusa. Na razie nie ma jednak precyzyjnej daty, kiedy się to stanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska