Szpital w Nysie będzie obniżał pensje dla pielęgniarek z magisterium i specjalizacją. ZOZ-u nie stać na realizację ustawy

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
8 września pielęgniarski z Nysy protestowały przed szpitalem przeciwko przygotowywanym zmianom w regulaminie płac.
8 września pielęgniarski z Nysy protestowały przed szpitalem przeciwko przygotowywanym zmianom w regulaminie płac. Anna Gryglas
Szpital powiatowy w Nysie nie jest w stanie udźwignąć podwyżek dla pielęgniarek, które wynikają z obowiązujących od roku przepisów – przyznał na piątkowej sesji rady powiatu nyskiego p.o. dyrektor ZOZ w Nysie Jerzy Hajduga. I zapowiedział, że zamierza ograniczyć pensje w tej grupie zawodowej.

Na piątkowej (29 września) sesji rady powiatu nyskiego niespodziewanie wystąpił Jerzy Hajduga, pełniący od roku obowiązki dyrektora ZOZ w Nysie. Mówił o sytuacji finansowej szpitala, głównie o skutkach podwyżek dla personelu medycznego, które weszły w życie w lipcu ubiegłego roku.

W lipcu ubiegłego roku w życie weszła ustawa, gwarantująca minimalny poziom wynagrodzeń dla poszczególnych grup personelu medycznego. Ustawa zagwarantowała także coroczną automatyczną waloryzację wynagrodzeń, stosownie do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w kraju.

W grupie pielęgniarek najwyższe wynagrodzenie zagwarantowano osobom, które posiadają wykształcenie wyższe magisterskie i specjalizację zawodową. W tym przypadku płaca zasadnicza ma wynosić co najmniej 128 procent średniego wynagrodzenia krajowego. Po waloryzacji w lipcu 2023, to kwota brutto ok. 8120 złotych, do której dochodzą dodatki np. za staż pracy oraz wynagrodzenie za pełnione dyżury.

Jak wyliczyły służby finansowe nyskiego szpitala podwyżka przeprowadzona w ubiegłym roku w grupie pielęgniarek wyniosła średnio 34 procent, jednak najbardziej wzrosły płace zasadnicze ponad 50 pielęgniarek, posiadających wykształcenie magisterskie i specjalizację – o prawie 40 procent.

Ich koleżanki bez magisterium i specjalizacji, choć pracujące o na tych samych stanowiskach i oddziałach wykonujące ten sam zakres obowiązków, dostały tylko 20 procent podwyżki i realnie zarabiają dziś prawie 2 tysięcy złotych mniej.

Pielęgniarki chcą się kształcić

Od lipca 2022 roku w nyskim szpitalu na 350 osób personelu pielęgniarskiego prawie 30 zdobyło wyższe wynagrodzenie magisterskie i domaga się wyższego zaszeregowania. Dyrekcja na razie odmawia, bo oznacza dalszy wzrost kosztów.

W 2022 roku nyski ZOZ uważany dotychczas za szpital z bardzo dobrą sytuacją finansową, wygenerował 22 miliony straty na działalności podstawowej, a więc finansowanej z kontraktu z NFZ. Wydatki na podwyżki dla pielęgniarek wzrosły o 3 miliony w 2022, w 2023 roku wzrosną o 4,5 mln złotych.

- Kwota tych podwyżek nie jest do udźwignięcia przez budżet szpitala – mówił na sesji powiatu dyrektor placówki Jerzy Hajduga. – Podjąłem działania, aby wycofać się z wynagrodzeń przyjętych w 2022 roku.

Dyrekcja szpitala zmieniła regulamin wynagrodzeń i teraz zamierza przedstawić pielęgniarkom z najwyższej grupy nowe umowy o pracę.

Wyższe wykształcenie i specjalizacja zgodnie z przepisami będą wymagane tylko wobec pielęgniarek oddziałowych, których w szpitalu w Nysie jest 17.

Wobec pozostałych pielęgniarek regulamin wprowadza jednolite zasady siatki płac uwzględniające staż, stanowisko, zakres obowiązków, ale nie premiującego finansowo wykształcenia magisterskiego. W praktyce oznacza to dla obniżki wynagrodzenia dla ponad 30 osób i wstrzymanie oczekiwanych podwyżek dla kolejnych 30.

Nieoficjalnie wiemy, że dyrekcja ZOZ w Nysie spodziewa się, że część pielęgniarek odmówi podpisania nowej umowy o pracę i będzie szukać zatrudnienia w innych placówkach.

Negatywnym scenariuszem dla szpitala w Nysie będzie wtedy zredukowanie ilości oddziałów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska