Szykuje się blokada mostu Piastowskiego w Opolu [wideo]

Artur  Janowski
Artur Janowski
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Blokada ma być formą protestu przeciwko mieszkańcom Pasieki, którzy nie chcą trasy średnicowej na wyspie.

Zwolennicy protestu właśnie organizują się w internecie. Na jednym z portali społecznościowych poinformowali, że blokada odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 10.00.

"Nie pozwólmy by nas zakrzyczano. Grupa pasiecznych interesiarzy potrafi bajerować media, rzucać górnolotne hasła, a tak naprawdę wbrew rozwojowi miasta nie patrzy dalej niż za swój płot" - piszą autorzy.

"Może blokada mostu na kilkadziesiąt minut rozjaśni w głowach władzom Opola i ludziom co niebawem nas czeka!" - dodają opolanie.

Przypomnijmy, że obrońcy wyspy protestowali w lipcu na ulicy Piastowskiej.

- Mieli do tego prawo, podobnie jak inni mieszkańcy, którzy chcą budowy trasy. Niespecjalnie cieszy mnie forma protestu, bo będzie oznaczać paraliż miasta - ocenił dziś prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak
W dniu 15.10.2015 o 16:40, Zaodrzanin napisał:

Przeciwko budowie "średnicówki" są nie tyko mieszkańcy paśeki, ale również osoby które zapoznały się z dokumentami tej przeprawy. Niestety dla niekturych to zbyt wielki wysiłek, wolą użyć argumentów siły zamiast siły argumentów. Ja proponuję wszystkim najpierw zapoznać się z dokumentacją, w tym z raportem środowiskowym (polecam szczegulnie str. 162), oraz z wypowiedziami specjalistów nie związanych z ratuszem.


a ja polecam słownik ortograficzny.
m
mieszkanka zaodrza

Patrzę na to wszystko i śmiać mi się chce. Prawda jest taka, że musi być jakiś jeszcze przejazd przez odrę. Nie dotyczy to tylko mieszkańców zaodrza ale wszystkich. Uważam, że nasze kochane miasto powinno szybko podjąć decyzję ale powinna być ona kompromisowa dla każdej dzielnicy. Mają różne wyjścia wiec niech myślą. A dorośli ludzie zamiast walczyć powinni dojść do porozumienia. Bo każdego z nas dotyczą korki w Opolu.

r
realista

Wnoszę o nastychmiastowe zamknięcie dla ruchu (poza mieszkańcami oczywiście) całej ulicy Chabrów w Opolu. Dość smrodu. hałasu i wypadków !!! To jest osiedle mieszkaniowe a nie autostrada czy obwodnica !!! Tak samo powinny postąpić pozostałe osiedla w Opolu i wszyscy przedsiedliby się na ... rowerki :) A tak serio, drodzy i zamożni mieszkańcy Pasieki - zrozumiem, że nie chcecie hałasu i spalin oraz obniżenia wartości działek/mieszkań. Ale pocieszę Was ... ta cała "budowa" trasy średnicowej to zwyczajny kit wyborczy i przez najbliższe 20 lat możecie być absolutnie spokojni :) Żadna "trasa" i nowy most nie powstanie z ... uwaga ... tadam .... BRAKU KASY !!!

B
Bolesław

A my towarzysze z Pasieki na czele z tow. Zembaczyńskim rozbijmy ten protest! Bój to będzie nasz nie ostatni!

G
Gość
W dniu 15.10.2015 o 21:52, Gość napisał:

Dlaczego niby tak by miało być? Przecież Pasieka jest cicha i spokojna i nikt się tu autem nie pcha, bo nie ma za bardzo po co. Taki scenariusz to chyba jakiś deb*** mógłby wymyślić.

Poza tym, w akcie protestu przyjedźcie tam wszyscy wszystkimi furami jakie macie w domu, a nie jeden pewnie ma ze trzy i cztery :) Pożyczcie sąsiadom. Buuhaha, lepiej byście na rowery wsiedli i setkami przyjechali na Pasiekę i pokazali jak nowoczesne może być protestowanie. Wtedy właśnie mieszkańcy Pasieki odczuliby "negatywne" skutki braku średnicówki. No, ale to wymaga rozmysłu, a wy działacie pod wpływem emocji. Większość, karwasz wasza mać.

G
Gość
W dniu 15.10.2015 o 11:30, Comrade napisał:

Blokada to za mało - proponuję, aby wszyscy uczestnicy protestu potem przejechali przez Pasiekę, koło domów tych wszystkich "hamulcowych" z transparentami:"TAK BĘDZIE BEZ TRASY ŚREDNICOWEJ"

Dlaczego niby tak by miało być? Przecież Pasieka jest cicha i spokojna i nikt się tu autem nie pcha, bo nie ma za bardzo po co. Taki scenariusz to chyba jakiś deb*** mógłby wymyślić.

E
Elżbieta Flisak

Panie Prezydencie, gdyby był Pan naszym Prezydentem, to nie dopuściłby Pan do takiej eskalacji konfliktów społecznych, o których jest Pan od dawna poinformowany.

 

Nowe drogi - oprócz zniszczenia wielu różnych aspektów życia poszczególnych dzielnic i miasta jako całości - pogłębią problemy komunikacyjne, bo pod pozorem punktowego pokonania bariery przestrzennej rzeki Odry same staną się barierami przestrzennymi na długości wielu kilometrów i z czasem utworzą pajęczą sieć nie do przebrnięcia nie tylko dla pieszych i rowerzystów, ale wręcz dla spokojnych kierowców. Już teraz niektórzy spośród tak wprawnych i doświadczonych kierowców jak kierowcy karetek czy taksówkarze uważają zaistniałą sytuację za wielkie wyzwanie dla bezpieczeństwa, a co mają powiedzieć młodzi, którzy dopiero w tę dżunglę wchodzą?

 

Zdajemy sobie sprawę, że zorganizowana przez grupę prowokatorów blokada mostu - rzekomo w imieniu niewinnych 40 tys. mieszkańców Zaodrza - może się skończyć tragedią, bo karetka będzie musiała pokonać większe zagęszczenie ruchu i większą nerwowość innych uczestników. Lepiej, żeby się jednak z tego wycofano, po tym razem przedobrzono z socjotechniką i to mocno. Jeśli nawet tym razem nic się nie zdarzy, to przy kolejnej takiej akcji - z pewnością. Żadnej odpowiedzialnej osobie nie ma prawa się podobać ani forma, ani 'idea' takiego protestu.

 

Przyglądamy się od dłuższego czasu całemu biegowi wydarzeń, próbujemy to zatrzymać na tyle, na ile może tego dokonać grupa ludzi z ulicy, ale widzimy, że wszytko zmierza do jak największego zła. W obecnym momencie jedyne, co możemy zdążyć zrobić, to zaapelować do Opolan i Odwiedzających, żeby w dzień blokady ograniczyli jeżdżenie po Opolu, nie tylko na trasie między prawo- a lewobrzeżną jego częścią, ale ogólnie po Śródmieściu, z myślą o tych wszystkich, którzy i tak muszą się tam pojawić samochodem z różnych powodów. Taki wymuszony sytuacją "dzień bez samochodu" może się Państwu jako pojedynczym kierowcom wydać mało skutecznym posunięciem (cóż zmieni takie jedno moje autko mniej), ale jeśli wyobrażą sobie, jak wiele to da, jeśli większość Państwa sąsiadów także podejmie taką prostą i bierną formę zapobiegawczą, to może to zdziałać cuda.

 

I jeszcze jedna moja prośba, i na teraz, i na zawsze: nie uprzedzajmy się do grup, tylko podejmujmy trud zdefiniowania, kto naprawdę zawinił i ilu ich naprawdę jest, a kto tylko przypadkiem znalazł się pod tą samą metką. Nie ma takiej opcji, żeby obwiniać wszystkich mieszkańców całych dzielnic, ani całej grupy wiekowej, ani członków jakiejkolwiek grupy innej niż dedykowana danemu celowi. Ba, nawet radziłabym być ostrożna z chwaleniem ogółu działaczy, wolontariuszy czy NGO, bo z nimi też - jak pokazały ostatnie lata - może być bardzo, ale to bardzo różnie.  

 

Przypomnę jeszcze, jak wielu obecnych obrońców Pasieki i Opola brało udział m.in. w walce o zachowanie województwa opolskiego i jak wielkim wstydem jest nazywać te osoby pogardliwie - moherami, dziadkami czy w jakikolwiek inny negatywnie nacechowany sposób. 

m
marcin

czemu mnie nie dziwi że najbardziej krzyczy zaodrze, któremu dupek na rower zbyt ciężko zarzucić. 

Z
Zaodrzanin

Przeciwko budowie "średnicówki" są nie tyko mieszkańcy paśeki, ale również osoby które zapoznały się z dokumentami tej przeprawy. Niestety dla niekturych to zbyt wielki wysiłek, wolą użyć argumentów siły zamiast siły argumentów. Ja proponuję wszystkim najpierw zapoznać się z dokumentacją, w tym z raportem środowiskowym (polecam szczegulnie str. 162), oraz z wypowiedziami specjalistów nie związanych z ratuszem.

K
Krzysztof

Ale kuriozum. Protest organizuje kolega Pana Wiśniawskiego na jego zlecenie a w mediach twierdzi że Mu się niepodoba forma protestu.

P
Polo
W dniu 15.10.2015 o 13:59, Arek napisał:

Jako mieszkaniec zaodrza chcę pilnej budowy obwodnicy południowejA nie uliczki średnicowej która niczego nie da mieszkańcom zaodrza.Mam pytanie czy organizujący protest Pan Kasprzyk czytał i zna opracowanieRatusza i wie ża trasa średnicowa zwiększy natężenie ruchu na ulicach PrószkowskiejI Niemodlińskiej ? I !Pomijam fakt że miasto nie ma minimum 120 a może jak znam życie 199 milionówJak się nie ma się argumentów merytorycznych to szczuje się tych z jednego brzegu na drugich .......to brudna gra wyborcza.

A co Ci da obwondnica, skoro do centrum miasta trzeba będzie jechać na około? Niemodlińskiej, Spychalskiego, Ronda itd nie blokują TIRy i transport międzymiastowy tylko samochody osobowe ludzi którzy muszą dostać się przez Odrę i kanał. 

 

Średnicówka jest niezbędna, ale pojmują to tylko osoby które na co dzień stykają się z dostaniem się z Zaodrza do Centrum i z powrotem nie tylko samochodami ale i autobusami. Korzystanie z komunikacji miejskiej między Zaodrzem i Szczepanowicami, a Centrum jest po prostu nie opłacalne. Tak samo potrzebne są ścieżki rowerowe. Bardziej zakorkowana się nie stanie niż rondo i Piastowska.

A
Arek

Jako mieszkaniec zaodrza chcę pilnej budowy obwodnicy południowej
A nie uliczki średnicowej która niczego nie da mieszkańcom zaodrza.

Mam pytanie czy organizujący protest Pan Kasprzyk czytał i zna opracowanie
Ratusza i wie ża trasa średnicowa zwiększy natężenie ruchu na ulicach Prószkowskiej
I Niemodlińskiej ? I !
Pomijam fakt że miasto nie ma minimum 120 a może jak znam życie 199 milionów
Jak się nie ma się argumentów merytorycznych to szczuje się tych z jednego brzegu na drugich .
......to brudna gra wyborcza.

r
raduop

Wygląda na to że mieszkańcy Pasieki po wielu dziesiątkach lat będą zmuszeni zetknąć się z cywilizacją....gdyby wszyscy prezentowali takie podejście do postępu w  życiu to do dzisiaj mieszkalibyśmy w jaskiniach. 

w
waskos
W dniu 15.10.2015 o 12:56, Gość napisał:

blokowanie mosty nic nie da. Powinno sie zablokować mieszkańcom Pasieki dojazd na ich Wyspe i to w piatek w godzinach popołudniowych kiedy wracają z pracy do domu. Niech poczują jak to jest stać i czekać godzine na dojazd do domu. osobiście znam tez pare osób które mieszkaja na Pasiece i sa jak najbardziej za nową drogą.  Panie Prezydencie !!!! nie może być tak że dobro grupy ok 100 osób jest wazniejsze niż dobro 300/400 tyś mieszkańców zaodrza, szczepanowic itd. Mosty sie sypia za kilka lat bedziemy pływać łódkami przez odre, albo wpław;) budować, budować, budować

Mnie się wydaje, że protestują niezmotoryzowani dziadkowie i babcie z Pasieki. Każdy mieszkaniec tego rejonu posiadający samochód doskonale wie, ile zajmuje dojazd na wyspę czy też jej opuszczenie i nie są do tego potrzebne protesty. Jestem przekonany że nie oni są problemem dla średnicówki a mohery, widzące koniec własnego nosa i UKF 98,2 na wyświetlaczu ich radyjek.

G
Gość

blokowanie mosty nic nie da. Powinno sie zablokować mieszkańcom Pasieki dojazd na ich Wyspe i to w piatek w godzinach popołudniowych kiedy wracają z pracy do domu. Niech poczują jak to jest stać i czekać godzine na dojazd do domu. osobiście znam tez pare osób które mieszkaja na Pasiece i sa jak najbardziej za nową drogą.  Panie Prezydencie !!!! nie może być tak że dobro grupy ok 100 osób jest wazniejsze niż dobro 300/400 tyś mieszkańców zaodrza, szczepanowic itd. Mosty sie sypia za kilka lat bedziemy pływać łódkami przez odre, albo wpław;) budować, budować, budować

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3