Tak będzie wyglądała Pomologia [wizualizacje]

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Budynek na Pomologii będzie miał jedną kondygnację.
Budynek na Pomologii będzie miał jedną kondygnację. Mat. UO/PPK PROKON S.C.
Dwa i pół miliona na ratowanie zabytkowego kompleksu w Prószkowie przekażą kędzierzyńskie Azoty. Pieniądze zasilą pulę wkładu własnego, którą Uniwersytet Opolski musi zabezpieczyć, by w ogóle starać się o dotację unijną na ratowanie zabytkowego kompleksu.

Uniwersytet Opolski chce na zaniedbanych obecnie terenach po dawnym Królewskim Instytucie Pomologicznym stworzyć Międzynarodowe Centrum Badawczo–Rozwojowe, które ma pracować na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Koszty całego projektu to 43 mln. złotych. By starć się dofinansowanie, UO musi zagwarantować 10 mln wkładu własnego. Dzięki wsparciu Azotów kwotę udało się zebrać (wcześniej cztery miliony w formie nieruchomości zagwarantował UO, półtora miliona dał już starosta, a dwa miliony marszałek).

Projekt zakłada, że na centrum złożą się dwie części: komercyjna w Prószkowie i naukowa w Opolu. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną tych obiektów.

- Budynek na Pomologii będzie miał jedną kondygnację, a w jego konstrukcję zostanie wkomponowana zabytkowa stodoła. Laboratorium badawcze powstanie zaś w przebudowanej siedzibie Wydziału Przyrodniczo-Technicznego przy ul. Oleskiej 22. Swoją stylistyką ma nawiązywać do powstającego po drugiej stronie ulicy budynku Collegium Medicum UO - mówi Grzegorz Sawicki, który z ramienia uniwersytetu odpowiada za całe przedsięwzięcie.

Konkurs, w którym UO będzie się starało o dofinansowanie zostanie ogłoszony w lipcu. - Liczymy na jego pozytywne rozstrzygnięcie – mówi Sawicki.

Przypomnijmy, że na terenie Pomologii zostanie zagospodarowana 10-hektarowa działka, która pomieści m.in. laboratorium wykonujące płatne badania dla firm z branży rolno-spożywczej z zakresu: toksykologii, ekotoksykologii, gleboznawstwa czy rolnictwa precyzyjnego.

Na Pomologii powstaną też poletka doświadczalne, ścieżki edukacyjne oraz przestrzeń do organizacji wydarzeń związanych z rolnictwem, np. targów.

Opolskie info 26.05.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska