TAURON z pierwszym przemysłowym magazynem energii. Powstał w Cieszanowicach w gminie Kamiennik

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Tak wygląda magazyn energii elektrycznej w Cieszanowicach.
Tak wygląda magazyn energii elektrycznej w Cieszanowicach. Adrian Gajewski
W piątek 9 września w Cieszanowicach (pow. nyski) zaprezentowano stacjonarny system magazynowania energii elektrycznej o mocy 3 MW oraz pojemności użytecznej wynoszącej 774 kWh. Energia jest magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych, a sprawność systemu szacuje się na 86 procent.

Głównym zadanie stacji elektroenergetycznej jest przekazywanie do sieci energii elektrycznej, która wytwarzana jest w znajdującej się w pobliżu farmie wiatrowej w Lipnikach (ok. 7 kilometrów).

Magazyn powstał w gminie Kamiennik, na terenie Głównego Punkt Zasilania w Cieszanowicach. Został zrealizowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego TAURON Dystrybucja, natomiast sam magazyn powstał jako element stabilizacji elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej.

- Tauron Dystrybucja jest zainteresowany szukaniem innowacyjnych rozwiązań, które podstawowo wspierają go w realizacji obowiązku operatora systemu dystrybucyjnego. Te obowiązki polegają na dostawie energii elektrycznej w sposób ciągły i w odpowiednich parametrach - mówi Robert Zasina, prezes spółki TAURON Dystrybucja. – Chcemy przetestować współpracę naszej sieci z energetyką odnawialną. Energetyka odnawialna, tak naprawdę energetyka rozproszona, wymaga od nas szybkich działań i ten projekt temu służy, abyśmy dostosowali się do nowej sytuacji – dodaje.

Projektowanie sieci elektroenergetycznych nie było by możliwe w dzisiejszych czasach bez magazynowania.

- Nie da się dzisiaj projektować sieci elektroenergetycznych bez magazynowania oraz nie da się rozwiązywać problemów, które piętrzą się przed systemem elektroenergetycznym bez odpowiedzi na pytania: jak energię przetrzymywać, jak ją optymalizować, jak unikać napięć tworzonych przez OZE i jak na tym zarabiać – podkreślał Patryk Demski, wiceprezes Tauron Polska Energia do spraw strategii i rozwoju.

Magazyn w Cieszanowicach jest jednym z najnowocześniejszych w tej części Europy. Ponadto jest drugim co do wielkości magazynem energii w Polsce.

- Trwałość i żywotność magazynu mierzona w cyklach wynosi ponad 25 tysięcy cykli ładowania i rozładowywania – informował Grzegorz Mudrak, kierownik projektu.

Magazyn energii w Cieszanowicach zbudowany został w oparciu o technologię LTO. Podstawowe parametry systemu to moc znamionowa. Obecnie magazyn pracuje w trybie automatycznym przy zadanym stopniu naładowania. Ta funkcja polega na utrzymywaniu odpowiednich poziomów napięcia i częstotliwości na szynach rozdzielni średniego napięcia w stacji Cieszanowice poprzez regulację przepływów mocy czynnej i biernej przy jednoczesnym stałym poziomie naładowania magazynu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska