Ten objaw to ukryta oznaka choroby tarczycy. Dotyczy zwłaszcza osób starszych i może stanowić jedyny symptom

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niedoczynność tarczycy to często ukryty problem. Bywa, że rozwija się bez objawów lub manifestuje w postaci jednego zaburzenia. Warto zwrócić na nie uwagę, bo u osób starszych problem może utrwalić się i przejść w inną chorobę. Te informacje powinny przeczytać zwłaszcza kobiety.

Spis treści

Ten objaw niedoczynności tarczycy może być jedyny

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego zlokalizowany w szyi, który produkuje hormony regulujące metabolizm, wzrost i rozwój. Objawy niedoczynności tarczycy dotyczą właśnie tych procesów, przy czym nie u wszystkich problem manifestuje się w taki sam sposób. Dotyczy to zwłaszcza utajonej, subklinicznej niedoczynności, która występuje u 2-8 proc. populacji.

Wiąże się z niedostateczną produkcją hormonów przez ten gruczoł
Wiąże się z niedostateczną produkcją hormonów przez ten gruczoł piksel/123RF

Charakterystyczne objawy niedoczynności tarczycy to m.in.:

 • przybieranie na wadze,

 • zmęczenie,

 • bóle mięśniowe,

 • senność,

 • suchość i łuszczenie się skóra, w tym tzw. brudne kolana,

 • zaparcia,

 • nadwrażliwość na zimno,

 • nietolerancja wysokiej temperatury,

 • wysokie ciśnienie tętnicze,

 • zaburzenia koncentracji i pamięci, określane jako mgła mózgowa,

 • rozwój depresji.

Jednak brak typowych symptomów nie wyklucza diagnozy choroby tarczycy, a zwłaszcza jej łagodnej, subklinicznej postaci, która z czasem się pogłębia. Natomiast w przypadku seniorów problemy z pamięcią mogą być jedynym objawem postępującej niedoczynności tarczycy i wskazywać na ukrytą chorobę.

Niedoczynność tarczycy a problemy z pamięcią i demencja

Hormony wydzielane przez tarczycę wpływają na funkcjonowanie mózgu, a zwłaszcza jego rejonów związanych z pamięcią i innymi funkcjami poznawczymi. Niedobór tych hormonów może wywoływać objawy, które u osób starszych są przypisywane procesom starzenia się organizmu, a ich przyczyna może pozostać nierozpoznana.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

O zaburzeniach mogą świadczyć nawet subtelne zmiany takie, jak problemy ze skupieniem się, planowaniem, podejmowaniem decyzji, a także panowaniem nad impulsami. Jeżeli nie przechodzą pomimo odpoczynku, suplementacji diety czy leczenia chorób współwystępujących, warto zbadać poziom hormonów tarczycy, by rozpocząć ew. leczenie niedoczynności. Polega ono na przyjmowaniu hormonu lewotyroksyny.

Tymczasem nieleczona niedoczynność tarczycy może przyczyniać się do utrwalenia problemów i rozwoju demencji. W jednym z badań wykazano, że u osób w wieku 65 lat i więcej z historią niedoczynnością tarczycy ryzyko rozwoju demencji było o 81 proc. wyższe niż bez tego problemu. Rosło przy tym jeszcze bardziej, jeśli brali leki. Nie dotyczyło natomiast pacjentów w wieku 50-65 lat.

– W niektórych przypadkach zaburzenia pracy tarczycy wiążą się z objawami demencji, które mogą być odwracalne w wyniku leczenia – powiedział autor badania opisanego w „Neurology” dr Chien-Hsiang Weng, lekarz medycyny z Uniwersytetu Browna w Providence. – Podczas gdy potrzebne są dalsze badania, by potwierdzić te ustalenia, ludzie powinni zdawać sobie sprawę z problemów z tarczycą będących możliwym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji i stosować terapie, które mogą zapobiec lub spowolnić nieodwracalny spadek funkcji poznawczych.

To ostrzeżenie szczególnie dla kobiet, które na niedoczynność tarczycy chorują 3-8 razy częściej. Do podejrzenia o chorobie powinny skłaniać objawy, a zwłaszcza rodzinna historia niedoczynności tarczycy, przebyte leczenie nadczynności tego narządu czy rozległa operacja chirurgiczna bądź radioterapii szyi. Wiadomo ponadto, że choroba często współwystępuje z anemią.

Rozwojowi niedoczynności tarczycy sprzyjają także choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty czy cukrzyca typu 1, które sprzyjają niedoczynności w chorobie Hashimoto.

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten objaw to ukryta oznaka choroby tarczycy. Dotyczy zwłaszcza osób starszych i może stanowić jedyny symptom - Strona Zdrowia

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska