To będzie wyjątkowy rok na politechnice

Mariusz Jarzombek
- Z okazji 45-lecia politechnika wyda m.in. serię 11 znaczków - mówi Krystyna Duda.
- Z okazji 45-lecia politechnika wyda m.in. serię 11 znaczków - mówi Krystyna Duda. Mariusz Jarzombek
Rozmowa z Krystyną Dudą, szefową działu promocji Politechniki Opolskiej.

- W tym roku obchodzicie swoje 45-lecie. Kiedy oficjalna inauguracja?
- Zaczynamy 5 lutego od jubileuszowego, wiedeńskiego balu Politechniki Opolskiej. Impreza jest skierowana przede wszystkim do pracowników uczelni, ale i naszych sympatyków. Bal jest nazwany jubileuszowym nie dlatego, że jest trzeci, ale dlatego, że odbywa się w roku święta uczelni. Kolejną dużą imprezę zaplanowaliśmy na 4 maja. To doroczne święto PO. Najpierw przyznamy promocje doktorskie, potem zaprosimy wszystkich na wielki rodzinny piknik do II kampusu.

- Zaplanowaliście też sporo publikacji?
- Jako pierwsza zostanie wydana książka z sylwetkami wszystkich pracowników PO. To ponad 800 osób. Wszyscy od sekretarek, przez nauczycieli akademickich aż po władze rektorskie otrzymali gotowe formularze do uzupełniania. Opisywali w nich swoje pasje, osiągnięcia zawodowe. Publikacja ma się pojawić w okolicy kwietnia. Potem wydamy książkę dotyczącą osób, które miały wkład w powstanie naszej uczelni technicznej. Sylwetki 100 postaci redaguje prof. Ryszard Rojek. Latem wydamy płyty i książki dotyczące naszych zespołów artystycznych: orkiestry i chóru. Powstanie też album ze szkicami naszych studentów architektury.

- Politechnika ma wydać też znaczki?
- To będzie seria 11 unikatowych znaczków w klaserze, gratka dla filatelistów. Na pierwszym z nich umieścimy logo obchodów, kolejne to podobizny rektorów. Dwa z nich inspirowane będą działalnością Instytutu Konfucjusza. Latem, jak co roku, planujemy wystawę na rynku pod hasłem "45 lat politechniki w obiektywie". Oprócz zdjęć można będzie na niej oglądać dokumenty związane z powstaniem uczelni.

- No, a jesienią odsłonięcie pomnika patrona obchodów - Jana z Kęt.
- Październikowe odsłonięcie pomnika patrona naszych obchodów będzie połączone z sesją naukową na jego temat. A 8 listopada, czyli w rocznicę odkrycia promieni Roentgena otworzymy Muzeum Politechniki Opolskiej. Będzie się ono mieściło w budynku w II kampusie. Oprócz zbioru lamp rentgenowskich będzie tam seria pamiątek związana z powstaniem uczelni. Obchody zakończy msza żałobna w intencji wszystkich naszych zmarłych pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska