To są śląscy Obrazoburcy. Dagmara Spolniak z Opola kręci kolejne krótkie filmy ze śląskiego cyklu. Łączą humor i śląską godkę

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Znane filmy i książki + śląsko godka - to przepis na cykl „Obrazoburcy”.
Znane filmy i książki + śląsko godka - to przepis na cykl „Obrazoburcy”. YouTube/ Obrazoburcy
Herkules Poirot, Sherlock Holmes, James Bond albo nawet Drakula po śląsku. Proszę bardzo, to wszystko można zobaczyć w internetowych filmach w reżyserii Dagmary Spolniak, które można oglądać w serwisie YouTube.

- Nasz pomysł na „Obrazoburców" zasadza się na realizacji krótkich, trwających maksymalnie kilka minut form – mówi reżyserka Dagmara Spolniak. - Są zawsze inspirowane dobrą książką, filmem lub obrazem.

Dagmara Spolniak to znana reżyserka filmów dokumentalnych o historii (m.in. o śląskich noblistach, królowej Bonie, relacjach polsko-czeskich, generale von Choltitz z Łąki Prudnickiej, który odmówił Hitlerowi zniszczenia Paryża,a także wielu filmów o jej ulubionym bohaterze historycznym Napoleonie Bonapartem).

W „Obrazoburcach" stworzyła śląskie nawiązania min. do słynnych hollywodzkich filmów „Szczęki” i „Ojciec chrzestny” oraz kanonu literackiego: do „Trzech muszkieterów” i „Don Kichota”.

Najnowszymi filmami są: „Prezent" (będący luźnym nawiązaniem do opowiadania „Dzieło sztuki" Czechowa) oraz „W kinie", nawiązującym do filmu o Napolenie.

W planach jest już kolejny film.

- Będzie to śląska wersja „Kuby Rozpruwacza" - zdradza Dagmara Spolniak.

Znakiem charakterystycznym „Obrazoburców" jest godka śląska, w której mówią aktorzy znani z wielu filmów Dagmary Spolniak: Piotr Paisdzior i Hubet Nanko.

- Daliśmy upust fantazji i kreatywności w gronie kilkorga zaprzyjaźnionych osób, z którymi zwyczajowo współpracuję przy realizacji dłuższych filmów o historii - mówi Dagmara Spolniak. - Te osoby to Piotr Paisdzior i Hubert Nanko (na co dzień zajmują się pracą biurową, ale mają w sobie niesamowite pokłady humoru i inwencji, świetnie znajdują się przed kamerą i swobodnie posługują się gwarą śląską) oraz Dariusz Kuczera (autor zdjęć i montażysta). Zależy nam bardzo na popularyzacji mniej znanych miejsc w regionie, oczywiście z humorem i okiem robionym do klasyków.

Magazyn „Destination Napoleon” zaprezentował 10 największych fanatyków Napoleona Bonapartego. Wśród nich jest Dagmara Spolniak z Opola, która sprzedała nawet mieszkanie, żeby móc umówić się na randkę z Napoleonem.Od śmierci małego cesarza minie niebawem 200 lat, a Napoleon Bonaparte nadal wzbudza wielkie emocje.  „Z Napoleonem można zrobić tylko jedno: dać mu po mordzie", powiedział mi pewien antykwariusz z pasażu handlowego Verdeau w Paryżu – wspomina Dagmara Spolniak. - Zadumałam się, bo dlaczego od razu po mordzie? Przecież Francuzi zawdzięczają Bonapartemu Bank Francuski, Legię Honorową i konserwy Apperta. Z drugiej strony budzić emocje po 200 latach od śmierci to już nie lada sztuka.Na świecie codziennie wychodzi książka małym cesarzu. Współcześni bonapartyści organizują rekonstrukcje bitew, wydają czasopisma, tworzą programy filmowe. Jak zostaje się fanatykiem Bonapartego?- Odpowiem słowami Włodzimierza Wysockiego, którego zapytano, skąd u niego taka miłość do Francji. Odpowiedział, że gdyby to wiedział, nie byłoby to już miłością, lecz dobrymi stosunkami – opowiada Dagmara Spolniak.

Dagmara Spolniak umówiła się na randkę z Napoleonem [zdjęcia, wideo]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska