Trwa kontrola wody w Odrze na Opolszczyźnie w związku z masowym śnięciem ryb w tej rzece

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Odra w rejonie Krapkowic. Na opolskim odcinku rzeki nie odnotowano śnięcia ryb.
Odra w rejonie Krapkowic. Na opolskim odcinku rzeki nie odnotowano śnięcia ryb. Radosław Dimitrow / archiwum
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, działacze PZW, a także miłośniki żeglugi rzecznej monitorują sytuację na Opolszczyźnie. Do tej pory nie potwierdzili śnięcia ryb.

Oczy zwrócone są ku Odrze, w związku z masowym śnięciem ryb, które odnotowano w województwach dolnośląskim lubuskim i zachodniopomorskim. Działacze Polskiego Związku Wędkarskiego podejrzewają, że przyczyną są toksyczne substancje, które trafiły do rzeki w rejonie Oławy (woj. dolnośląskie). To dlatego, że na tamtym odcinku rzeki odnotowano pierwsze śnięte ryby.

- Do tej pory nasi wędkarze, a także działacze Społecznej Straży Rybackiej regularnie monitorują rzekę. Na szczęście podobnego zjawiska u nas nie odnotowaliśmy - mówi Jakub Roszuk, dyrektor biura PZW w Opolu podkreślając, że nie oznacza to, że Odra na Opolszczyźnie nie jest podtruwana. - Od lat zgłaszamy do instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska, że do rzek trafiają ścieki. Ale nasze zgłoszenia są bagatelizowane lub wręcz ignorowane. Dopiero jak dojdzie do katastrofy ekologicznej, to służby zaczynają reagować. Tak nie może być.

Zdaniem Jakuba Roszuka, wydane wiele lat temu pozwolenia wodno-prawne na zrzut ścieków, powinny być zweryfikowane, bo obecnie coraz częściej zdarzają się sytuacje, że poziom wody w Odrze obniża się poniżej średnich wartości. W takich sytuacjach stężenie toksyn rośnie.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu poinformował wczoraj redakcję nto, że sprawy dotyczące Odry koordynuje obecnie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie. Ta druga instytucja wydała natomiast komunikat, z którego wynika, że obecnie trwa pobieranie próbek wody we wszystkich pięciu województwach, przez które przepływa Odra.

„Nasze aktualne wyniki nie stwierdzają obecności substancji toksycznych, w tym mezytylenu, w Odrze” - czytamy w komunikacie GIOŚ.

Z drugiej strony, niemieckie służby poinformowały o wykryciu w Odrze wysokiego stężenia toksycznych związków rtęci.

Tak, gdzie zjawisko masowego śnięcia ryb do tej pory nie wystąpiło, mieszkańcy korzystają z Odry, tak jak do tej pory.

- Statki pasażerskie pływają normalnie, a w niedzielę mamy zaplanowane w porcie gry i zabawy dla dzieci - mówi Jan Szefer, komandor Portu Jachtowego w Krapkowicach.

Obecnie na opolskim odcinku Odry trwają także Mistrzostwa Europy w Łowieniu Sumów - organizatorzy nie zdecydowali się na wstrzymanie zawodów.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bryk
Przes Opole przeszły duże powodzie i jakoś Ratusz nie domaga się wyczyszczenia dna Odry z naniesionych mułów . Za Niemca pogłębiarka pracowała między jazami, bo był porzadny gospodarz miasta
I
Igma
12 sierpnia, 23:51, Igma:

W latach 60 ubiegłego stulecia, Odra w Opolu waniała jak starej Qurwie PiS. Pianna metrowej wysokości plynala, jak by się Neptun spuścił.

I co? Ano nic.

Historia się powtarza.

13 sierpnia, 10:59, pytam:

w latach 60 twój dziadek latał [wulgaryzm] za stodołe? i co? ty też latasz?

Mój Opa miał Haziel.

Przybysze z Królestwa Kongresowego nie wiedzieli co to takiego.

Za potrzebą szli w Opolu pod płot, do bramy, albo w kąt podwórka.

G
Gość
12 sierpnia, 23:51, Igma:

W latach 60 ubiegłego stulecia, Odra w Opolu waniała jak starej Qurwie PiS. Pianna metrowej wysokości plynala, jak by się Neptun spuścił.

I co? Ano nic.

Historia się powtarza.

Ocena stanu ekologicznego Jeziora Turawskiego w celu opracowania działań na rzecz jego poprawy

W dnie jeziora zalegają sedymenty jeziorne powstałe po wybudowaniu ... Z własnych ujęć wód podziemnych korzystają też zakłady przemysłowe,.

https://www.researchgate.net/profile/Jacek-Gurwin/publication/342438618_Ocena_stanu_ekologicznego_Jeziora_Turawskiego_w_celu_opracowania_dzialan_na_rzecz_jego_poprawy_Assessment_of_the_ecological_state_of_the_Turawskie_Lake_in_order_to_develop_activities_for_its_improveme/links/5ef47565299bf15a2ea09d41/Ocena-stanu-ekologicznego-Jeziora-Turawskiego-w-celu-opracowania-dzialan-na-rzecz-jego-poprawy-Assessment-of-the-ecological-state-of-the-Turawskie-Lake-in-order-to-develop-activities-for-its-improveme.pdf

G
Gość
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Baltyk-NIK-8756.html

Setki tysięcy ton broni konwencjonalnej, kilkadziesiąt tysięcy ton broni chemicznej i wypełnione paliwem wraki statków. To wszystko zalega dziś na dnie Bałtyku. Skąd w tym zestawieniu broń chemiczna?
J
JaM
Tak to jest, gdy łapę nad wszystkim w 38 milionowym kraju ma oderwany od rzeczywistości starzec.

Wszystkie PiS-iory począwszy od lokatora Belwederu, a także premiera Pinokio, w pierwszym momencie nie myślą o rozwiązaniu konkretnej sprawy, ale czy nagłośnienie jej spodoba się starcowi.

Bareja opisywał sytuacje z epoki komunistycznej, nie przewidział przyszłości do potęgi entej ...
p
pytam
12 sierpnia, 23:51, Igma:

W latach 60 ubiegłego stulecia, Odra w Opolu waniała jak starej Qurwie PiS. Pianna metrowej wysokości plynala, jak by się Neptun spuścił.

I co? Ano nic.

Historia się powtarza.

w latach 60 twój dziadek latał [wulgaryzm] za stodołe? i co? ty też latasz?

G
Gnido
12 sierpnia, 23:51, Igma:

W latach 60 ubiegłego stulecia, Odra w Opolu waniała jak starej Qurwie PiS. Pianna metrowej wysokości plynala, jak by się Neptun spuścił.

I co? Ano nic.

Historia się powtarza.

Dokładnie tak było a jak dobrze powiało to potrafiła latać nad "zielonym mostem" na Bolko.

G
Gość
wojewoda dostał pismo 3 sierpnia i co zrobił, WIELKIE NIC?!
c
czarek
Jak się już nie da udawać że nic się nie stało to teraz się "wzięli" do roboty!!! Dziady dardanelskie
J
JaM
" Czarnobyl" nad Odrą.

Wakacyjny rząd PiS-u i Pinokia dopiero po 17 dniach zauważył problem, po tym jak naszym sąsiadom Niemcom wystarczyły zaledwie 2 dni, aby stwierdzić w Odrze straszliwą truciznę - RTĘĆ !

Dla informacji obajtkowej NTO, Odra to jest rzeka, która przepływa też przez Opolszczyznę ...
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie