Trybunał w Strasburgu: - Niemcy nie dostaną zwrotu majątku

fot. Wikipedia
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że państwo polskie nie musi zwracać majątku Niemcom wysiedlonym przymusowo z Polski po wojnie.
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że państwo polskie nie musi zwracać majątku Niemcom wysiedlonym przymusowo z Polski po wojnie. fot. wikipedia
Państwo nie musi zwracać majątku Niemcom wysiedlonym przymusowo z Polski po wojnie - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Sędziowie ocenili, że skarga Powiernictwa Pruskiego nie jest dopuszczalna do rozpatrzenia przez Trybunał.

Przypomnijmy. W 2006 r. Powiernictwo Pruskie zaskarżyło Polskę w imieniu 23 obywateli niemieckich wysiedlonych z dawnych terenów III Rzeszy, które po wojnie znalazły się w granicach Polski. Według skarżących, przymusowe powojenne wysiedlenia i wywłaszczenia miały charakter czystek etnicznych, a nawet zbrodni przeciwko ludzkości i były naruszeniem I Protokołu dodatkowego Europejskiej konwencji praw człowieka.

Tymczasem Trybunał orzekł, że nie może być mowy o zadośćuczynieniu dla domagających się zwrotu majątków Niemców, gdyż Polska w 1945 nie ratyfikowała Europejskiej konwencji praw człowieka.

- Ma tu zastosowanie podstawowa zasada prawna, która mówi, że prawo nie działa wstecz - uważa dr Grzegorz Balawajder z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego. - Polska w 1945 r. - jak inne kraje obozu socjalistycznego - nie ratyfikowała konwencji, skoro zmierzała w stronę systemu autorytarnego. Nie była to zresztą nasza własna decyzja, bo byliśmy krajem niesuwerennym.

Skarga Powiernictwa jest - według Trybunału - bezpodstawna także z innego powodu: Państwo polskie w okresie od stycznia do kwietnia 1945 nie sprawowało kontroli nad terytorium, które było jeszcze częścią Niemiec.
- W styczniu 1945 wysiedlenia zarządziły władze niemieckie - wyjaśnia prof. Michał Lis, kierownik Zakładu Badań Historycznych i Niemcoznawczych Instytutu Śląskiego. - Teoretycznie - by chronić obywateli, praktycznie - by nieprzyjaciel zastał na tych terenach pustkę. Pomiędzy styczniem a kwietniem 1945 roku część wschodnia Rzeszy znalazła się pod okupacją radziecką. Wysiedlenia Niemców stały się zatem skutkiem wojny niemiecko-radzieckiej i tej okupacji.

Trybunał potwierdził więc tym samym odpowiedzialność wielkich mocarstw za wysiedlenia.

- Dobrze się stało - ocenia dr Balawajder. - Gdyby Strasburg przyznał Powiernictwu Pruskiemu rację moralną, Rudi Pawelka i jego ludzie wykorzystywaliby ją do nacisku nie tylko na Polskę, ale także na rząd Niemiec. Po wyroku Powiernictwo będzie pewnie nadal prowadzić działalność polityczną, ale w sensie prawnym sprawa została ucięta. Powiernictwo przestaje być partnerem dla strony polskiej.
Rudi Pawelka, szef Powiernictwa Pruskiego, ocenił, że decyzja Trybunału "wygląda bardziej na decyzję polityczną politycznej instancji niż na postanowienie sądu", i zapowiedział dochodzenie swych racji przed sądami niemieckimi i amerykańskimi.

Wideo

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ajax
W dniu 20.10.2008 o 19:51, mały napisał:

Nie czytam- źle, czytam - źle. No ludzie, ja się staram...

Maly poczytaj lepiej o madrej i skutecznej polityce gospodarczej B.R.D podczas rzadow Konrada Adenauera i Ludwiga Erharda,to zrozumiesz dlaczego musisz sie meczyc w tak zafajdanym kraju.Adika zostaw w spokoju bo to i tak pier***y chorego czlowieka.
m
mały

Nie czytam- źle, czytam - źle. No ludzie, ja się staram...

62norbi

A kto Ci każe czytać takie faszystowskie bzdury, jeszcze Ci się bardziej poprzewraca w głowie niż masz. Lepiej poszedłbyś uczyć się do szkoły bo jak na razie to nic mądrego nie napisałeś a to świadczy o tym że kamieniami rzucałeś i nadal rzucasz w szkołę...

m
mały

Marton, na razie czytam Mein Kampf, za resztę faszystowskich broszur wezmę się w zimie.

62norbi
W dniu 15.10.2008 o 17:51, Marton napisał:

W przeciwieństwie do ciebie to Svatopluk jednak widocznie coś czyta, a nie słucha mitów o planie Marshalla. Skoro wg Ciebie te niecałe 1,5 mld dolarów ( dzisiejsza wartość niecałe 15 mld) zmieniły w ciągu paru lat kraj ludzi prawie wegetujących w jedna z największych potęg gospodarczych świata to sie grubo mylisz. W 1960 Niemcy byli na 2 miejscu wśród producentów i eksporterów, od 1949 do 1950 roku eksport został potrojony. Skoro wg ciebie tylko zawdzięczają to planowi Marshalla to wytłumacz dlaczego mniej zniszczone Wlk. Brytania i Francja, które otrzymały odpowiednio 3,6 i 3,1 mld tak sie nie rozwinęły?? W takim wypadku Polska w 2013 roku powinna być krajem mlekiem i miodem płynącym skoro otrzymamy do tego czasu z Unii 60 mld euro. Przeczytaj sobie „Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka” lub "Wegbereiter des Wohlstands." Widzę, że nie ma sensu z Tobą dyskutować, bo nie posiadasz żadnej wiedzy z tego okresu. Życzę miłego pisania. Narazie.


U nas w Polsce to po wojnie opijali zwycięstwo i do dzisiejszego dnia je opijają. Niemcy dlatego mają się tak dobrze, ponieważ zaraz po wojnie zawinęli rękawy i dali się do roboty... I pokazali że byli , są i będą potęgą..... A my w Polsce mamy dalej bajzel, afery za aferami, bezrobocie, inflację i wojnę O STOŁKI pomiędzy Kaczyńskim a Tuskiem....
Otto von Bismarck. miał rację mówiąc: Polakom dać rządzić a sami się zrujnują...... Choćby dostalibyśmy 120 mld EURO to jak tak będą gospodarzyć jak do tej pory to nadal nic nie będziemy mieć, poza biedą, smrodem, złodziejstwem i bajzlem....
M
Marton
W dniu 15.10.2008 o 12:47, mały napisał:

Ha ha , dobre sobie, cud gospodarczy, ha ha , no nie mogę !!!! Brak pieniędzy, mężczyzn, siły roboczej, miasta i przemysł w gruzach. I sobie kombinuj , kombinuj i cuduj jeden zz drugim w takich warunkach, jakie wy macie źródła, że takie farmazony piszecie. Svatopluk, proszę o źródło twych sensacji.W przeciwieństwie do ciebie to Svatopluk jednak widocznie coś czyta, a nie słucha mitów o planie Marshalla. Skoro wg Ciebie te niecałe 1,5 mld dolarów ( dzisiejsza wartość niecałe 15 mld) zmieniły w ciągu paru lat kraj ludzi prawie wegetujących w jedna z największych potęg gospodarczych świata to sie grubo mylisz. W 1960 Niemcy byli na 2 miejscu wśród producentów i eksporterów, od 1949 do 1950 roku eksport został potrojony. Skoro wg ciebie tylko zawdzięczają to planowi Marshalla to wytłumacz dlaczego mniej zniszczone Wlk. Brytania i Francja, które otrzymały odpowiednio 3,6 i 3,1 mld tak sie nie rozwinęły?? W takim wypadku Polska w 2013 roku powinna być krajem mlekiem i miodem płynącym skoro otrzymamy do tego czasu z Unii 60 mld euro. Przeczytaj sobie „Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka” lub "Wegbereiter des Wohlstands." Widzę, że nie ma sensu z Tobą dyskutować, bo nie posiadasz żadnej wiedzy z tego okresu. Życzę miłego pisania. Narazie.
m
mały

Ha ha , dobre sobie, cud gospodarczy, ha ha , no nie mogę !!!! Brak pieniędzy, mężczyzn, siły roboczej, miasta i przemysł w gruzach. I sobie kombinuj , kombinuj i cuduj jeden zz drugim w takich warunkach, jakie wy macie źródła, że takie farmazony piszecie. Svatopluk, proszę o źródło twych sensacji.

s
svatopluk

duzy wplyw na niemiecki cud gospodarczy miala rowniez wojna koreanska.
gospodarka amerykanska zostala ponownie przestawiona na potrzeby wojenne i ten efekt pozbawil gospodarke niemiecka waznego konkurenta na rynkach swiatowych.

maly: zacznij czytac ksiazki i analizy niepochodzace tylko z Polski.

M
Marton
W dniu 10.10.2008 o 21:51, mały napisał:

Ty buraku ! Czy nie słyszałeś o planie Marshalla ??????? Gdyby nie USA, do dzisiaj byście w tym Reichu brukiew żarli i Polakom i Rusom w pas kłaniali ! Gdyby nie jałta i Stalin i jego przydupas ( Tak właśnie ! ) Roosevelt, Polska też mogłaby się załapać na fundusze z planu Marshalla. Ale Stalin nie pozwolił. Niemcy pozostawili po sobie spaloną ziemię, bo wg. Hitlera prawdziwi Niemcy wyginęli na wojnie, zostały jedynie odpady, których egzystencja nie ma sensu. ( na podst. biografii A.H. autorstwa Iana Kershaw'a ).Po pierwsze nie obrażaj innych. Po drugie albo nie masz pojęcia o historii albo kłamiesz w żywe oczy. Faktem jest, iż w latach 1948-49 gdy pomoc amerykańska była największa, nie przekraczała ona poziomu 5% PKB Niemiec. W tym samym czasie reparacje wojenne RFN wynosiły 11-15 % PKB. Więc jak widać pieniądze płynęły raczej z Niemiec, a nie do. Do 1948 roku niemiecka gospodarka ledwie się trzymała, lecz po 48 r. dzięki reformie walutowej i reformom Ludwika Erharda przeprowadzonym wbrew zakazowi aliantów gospodarka zaczęła sie właściwie rozwijać. Zaczynal się "niemiecki cud gospodarczy", a pieniądze z planu Marshalla zaczęły płynąć później.
s
svatopluk
W dniu 11.10.2008 o 16:44, mały napisał:

Absolutna nieprawda, że UE to kontynuacja planu Marshalla. Amerykanie nie przyłozyli ręki do powstania tej hybris i nie oni ją sponsorują. Europa sama musi się już utrzymać. Na marginesie- już A. Hitler marzył o Europie bez granic pod panowaniem tysiącletniej Rzeszy. P.S. Odwal się od mojego nicka. Twój jest śmieszny.nie wnosisz zadnych konstruktywnych argumentow do dyskusji tylko obrazasz i grozisz scyzorykiem.

twoja wiedz historyczna jest wybiorcza.
akceptujesz tylko jedna intepretacje.
m
mały

Absolutna nieprawda, że UE to kontynuacja planu Marshalla. Amerykanie nie przyłozyli ręki do powstania tej hybris i nie oni ją sponsorują. Europa sama musi się już utrzymać. Na marginesie- już A. Hitler marzył o Europie bez granic pod panowaniem tysiącletniej Rzeszy.

P.S. Odwal się od mojego nicka. Twój jest śmieszny.

e
ebi.S
W dniu 11.10.2008 o 10:59, mały napisał:

engel, svatopluk, piszę dosadnie, bo ślązak tylko tak pojmuje najlepiej i najszybciej. W Wersal się z wami bawił nie będę. A tak na marginesie to nieźle macie zryte czosnki, że taki bzdury piszecie. To się nazywa wybiórcze podejście do historii.aMały jestes bardzo malutki poniewaz twoja teoria gdybania jest
żałosna .
Czasami trzeba się przewrócić, by się nawrócić
Klęski się zdarzają. Nikt ich nie uniknie. Dlatego czasem lepiej przegrać bitwę o swoje marzenia niż zostać pokonanym, nie wiedząc po co się walczyło.
Znacznie bardziej od własnych porażek bolą nas sukcesy innych (w twoim przypadku Niemiec)
Unia to kontynuacja planu Marshalla
m
mały

engel, svatopluk, piszę dosadnie, bo ślązak tylko tak pojmuje najlepiej i najszybciej. W Wersal się z wami bawił nie będę. A tak na marginesie to nieźle macie zryte czosnki, że taki bzdury piszecie. To się nazywa wybiórcze podejście do historii.a

e
engel
W dniu 10.10.2008 o 21:51, mały napisał:

Ty buraku ! Czy nie słyszałeś o planie Marshalla ??????? Gdyby nie USA, do dzisiaj byście w tym Reichu brukiew żarli i Polakom i Rusom w pas kłaniali ! Gdyby nie jałta i Stalin i jego przydupas ( Tak właśnie ! ) Roosevelt, Polska też mogłaby się załapać na fundusze z planu Marshalla. Ale Stalin nie pozwolił. Niemcy pozostawili po sobie spaloną ziemię, bo wg. Hitlera prawdziwi Niemcy wyginęli na wojnie, zostały jedynie odpady, których egzystencja nie ma sensu. ( na podst. biografii A.H. autorstwa Iana Kershaw'a ). Pokaż mi niemiecki bank. A potem bank, który ma powiązania z tym parchem USA. Jesteś gołosłowny i pusty.gdyby , gdyby ,gdyby , gdyby ,gdyby , gdyby ,gdyby , gdyby ,gdyby , gdyby twój ojciec zamiast cie plodzic sie wyspal to by cie nie bylo
plan Marshalla to odszkodowanie za przegrana wojne ???
a plan Stalina to nagroda za wygrana wojne
a te odpady z Niemiec jak piszesz sa jednak wartosciowo doskonalym materialem do budowania gospodarki z pomoca czy bez
s
svatopluk
W dniu 10.10.2008 o 21:51, mały napisał:

Ty buraku ! Czy nie słyszałeś o planie Marshalla ??????? Gdyby nie USA, do dzisiaj byście w tym Reichu brukiew żarli i Polakom i Rusom w pas kłaniali ! Gdyby nie jałta i Stalin i jego przydupas ( Tak właśnie ! ) Roosevelt, Polska też mogłaby się załapać na fundusze z planu Marshalla. Ale Stalin nie pozwolił. Niemcy pozostawili po sobie spaloną ziemię, bo wg. Hitlera prawdziwi Niemcy wyginęli na wojnie, zostały jedynie odpady, których egzystencja nie ma sensu. ( na podst. biografii A.H. autorstwa Iana Kershaw'a ). Pokaż mi niemiecki bank. A potem bank, który ma powiązania z tym parchem USA. Jesteś gołosłowny i pusty.obrazajac innych ponizasz tylko siebie i obnazasz swoj brak kultury i wychowania.

wracajac do tematu.
Niemcy i bez planu Marshalla by sie szybko po wojnie pozbieraly.
przemysl niemiecki byl w 80% przez wojne nieruszony.

pozatym zgadzam sie z Silo.
ludzie masowo uciekali przed Armia Czerwona.
ale 99% ich planowala powrocic.
ktos im zabronil.

i zrozumcie w koncu ze piszac o bezprawiu wypedzen nie usprawiedliwiamy zbrodni III Rzeszy!
Dodaj ogłoszenie