Trzynasta niemieckojęzyczna szkółka piłkarska na Opolszczyźnie została otwarta w sobotę

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Treningi w Długomiłowicach rozpocznie 28 dzieciaków. Na otwarciu szkółki zaprezentowano hymn szkółek piłkarskich.

13 niemieckojęzyczną szkółkę Miro Deutsche Fussballschule otwarto w Długomiłowicach z inicjatywy pani Barbary Wołowskiej, a także dzięki zaangażowaniu wójta gminy Reńska Wieś – Tomasza Kandziory – mówi Joanna Hassa, rzecznik prasowy TSKN. Treningi w szkółce rozpoczynają 2 grupy (łącznie 28 dzieci), ich trenerem jest Mikołaj Wilczek.

- Projekt Miro Deutsche Fussballschule od ponad 4 lat funkcjonuje w naszej społeczności. Cieszę się ogromnie, że powstają nowe miejsca gry w piłkę nożną i nauki języka niemieckiego równocześnie. To niezwykle istotne by nasze dzieci i młodzież żyły językiem niemieckim na co dzień. Projekt działa motywująco nie tylko na dzieci, również na dorosłych, którzy angażują się
w wiele inicjatyw podejmowanych przez szkółki. W ten sposób budujemy aktywną społeczność mniejszości niemieckiej. Za to zaangażowanie dziękuję. A dzieciom życzę frajdy z nauki niemieckiego i gry w piłkę nożną.

W trakcie uroczystości zaprezentowano nowy hymn Miro Deutsche Fussballschule. Piosenkę wyłoniono w drodze konkursu, do którego przystąpiło ponad 20 osób: autorów tekstów, muzyki i współwykonawców.

Zwycięzcą został Wojciech Glensk, który jest autorem zarówno tekstu, jak i muzyki, natomiast hymn nagrała grupa dzieci – wokaliści z mniejszości niemieckiej, uczestniczki konkursu Superstar.

Konkurs zorganizowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, a wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt Niemieckojęzyczne Szkółki Piłkarskie Miro zapoczątkowano w 2015 roku. Trenuje w nich ok. 500 dzieci. Zdobywają szlify piłkarskie pod okiem profesjonalnych trenerów, ale również uczą się języka niemieckiego poprzez sport! Podczas treningu przeprowadzany jest kwadrans językowy oparty na materiałach przygotowanych przez Instytut Goethego z Krakowa. Trenerzy podczas pracy szkoleniowej korzystają z wzorów nauczania Niemieckiego Związku Piłki Nożnej – DFB.

Aleksander Śliwka - Orlen

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
21 września, 22:34, Gość:

fajnie dzieciaki mają zajęcie, nie siedzą przy playu czy telefonach, a przy okazju parę słówek po niemiecku do głowy wpadnie, fantastyczna inicjatywa

i mają zakaz mówić po polsku na tych volksdojczskich szkółkach

G
Gość

Gdzieś ci Niemcy muszą trenować. U siebie już nie są u siebie.

G
Gość

https://www.youtube.com/watch?v=Pbkbpd0S2B4 - Pan Nikt o niemcach kolonizujacych Polske

G
Gość

fajnie dzieciaki mają zajęcie, nie siedzą przy playu czy telefonach, a przy okazju parę słówek po niemiecku do głowy wpadnie, fantastyczna inicjatywa

G
Gość

I tak sobie hodujemy 5 kolumnę

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie