"Tu i teraz" o nałogach

Sławomir Mordka
Około 300 uczniów z brzeskich szkół średnich i gimnazjów obejrzało wczoraj spektakl o narkomanii i alkoholizmie.

Impreza odbyła się w Brzeskim Centrum Kultury. Dwugodzinny program przedstawił duet "Tu i teraz", który tworzą Krzysztof "Jary" Jaryczewski (współzałożyciel i były lider zespołu rockowego "Oddział Zamknięty") oraz Piotr Nagiel (lider zespołu "Kama X"). Obaj muzycy kilka lat temu byli ludźmi uzależnionymi od alkoholu i narkotyków. Udało im się jednak wyjść z nałogu. Nie mówili jednak o tym młodzieży. - Taką przyjęliśmy zasadę, że o naszych nałogach nie mówimy podczas koncertów - wyjaśnia Piotr Nagiel.

Zebrana w BCK młodzież mogła za to wysłuchać autentycznych opowieści o losie młodych, uzależnionych od alkoholu i narkotyków ludzi. - Niedawno w Warszawie czterech naćpanych i pijanych młodych facetów potrąciło skradzionym samochodem dziewczynę - mówił Piotr Nagiel. - Okazało się, że była to reprezentantka Polski juniorek w lekkoatletyce. Dziewczyna jest sparaliżowana od pasa w dół. Alkohol i narkotyki zabijają nie tylko nałogowców, ale i innych ludzi.
Opowieści te przeplatane były piosenkami, które Jaryczewski i Nagiel śpiewali przy akompaniamencie gitar. Artyści rozmawiali również z publicznością. - Z czym kojarzy się wam słowo miłość? - pytał "Jary". - Z moją mamą, z dziewczyną, z seksem - odpowiadali uczniowie. Były też rozmowy o wolności.
- W nałóg wpaść może każdy - mówił Nagiel. - I dotyczy to wszystkich - muzyka, bankowca, budowlańca, czy rolnika.

Na zakończenie muzycy i publiczność wspólnie zaśpiewali "Przeżyj to sam" zespołu "Lombard". Później muzycy rozdali bezpłatnie kilkadziesiąt swoich płyt.
- Bardzo mi się ta impreza podobała - powiedział "NTO" Krzysztof Krajewski z liceum ekonomicznego. - Utwierdziła mnie w przekonaniu, że nie warto brać narkotyków. Podobały mi się piosenki i opowieści o konkretnych wydarzeniach.

- Taki ekspresyjny i żywy sposób przekazu na pewno bardziej dotrze do młodzieży - mówi Małgorzata Skupień, wychowawca w Środowiskowym Hufcu Pracy w Żłobiźnie. - Jeśli o uzależnieniach mówią i śpiewają muzycy, którzy w pewnym sensie są wzorami dla młodzieży, to takie przesłanie może być skuteczne.
Po południu przedstawienie, które odbyło się dzięki firmie PZU SA, obejrzała w Namysłowie młodzież z tamtejszych szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska