Tyle pieniędzy z dopłat dostanie w 2023 gospodarstwo rolne. Poznaj szacowane stawki i harmonogram naborów WPR

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Minister rolnictwa przekonuje o stosunkowo łatwych zasadach działania ekoschematów, np. o planie nawożenia z wapnowaniem, w ramach którego można otrzymać dopłatę w wysokości 300 zł/ha.
Minister rolnictwa przekonuje o stosunkowo łatwych zasadach działania ekoschematów, np. o planie nawożenia z wapnowaniem, w ramach którego można otrzymać dopłatę w wysokości 300 zł/ha. pixabay.com
– Proszę wszystkich rolników o udział w szkoleniach i korzystanie z ekoschematów – apelował szef resortu. Henryk Kowalczyk podał także, na jaką kwotę może liczyć gospodarstwo, które weźmie udział w naborze 2023. Zaczyna się realizacja Planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. ARiMR opublikowała harmonogram naborów WPR w 2023 roku.

Spis treści

Tyle jest pieniędzy na dopłaty dla polskich rolników

Plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewiduje 25,2 mld euro wsparcia dla sektora rolnego. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na konferencji prasowej 3 marca wyjaśniał, że 17,3 mld euro to tzw. I filar, czyli płatności bezpośrednie, 7,9 mld euro to II filar, który obejmuje działania inwestycyjne. Tu 3,2 mld euro pochodzi z budżetu krajowego.

Ministerstwo rolnictwa wyliczyło, że szacunkowo kwota łącznej dopłaty dla gospodarstwa o powierzchni 30 ha, razem z dopłatami dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, może wynieść ponad 10 tys. euro rocznie.

Polska wdraża Plan strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027

Rozpoczyna się realizacja nowej unijnej perspektywy. W środę 15 marca ARiMR uruchomiła pierwszy, najpopularniejszy z naborów – dotyczący płatności bezpośrednich.

Przeczytaj też: Stawki dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Takie są szacowane kwoty, resort rolnictwa tłumaczy ich wysokość

Główne cele przyznawania dopłat bezpośrednich to wsparcie dochodów, poprawa konkurencyjności (inwestycje w maszyny, odnawialne źródła energii, by obniżać koszty, infrastruktura), inwestycje na rzecz klimatu i środowiska, wyliczał minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

– W gospodarstwach do 50 hektarów, a takich mamy w Polsce 97 proc., osiągają średnią europejską, dokładnie 102 proc. średniego poziomu płatności – wyjaśnia minister rolnictwa.

Taki poziom rolnicy mają osiągać dzięki płatności redystrybucyjnej i płatności uzupełniającej, czyli za sprawą przejściowego wsparcia krajowego.

Nowością będą nie tylko ekoschematy, o które trzeba będzie zawnioskować (eWniosekPlus nie wskaże ich z automatu). Drugim nowym obszarem jest rozbudowane wsparcia dobrostanu zwierząt.

Harmonogram naboru wniosków o dopłaty dla rolników z WPR 2023-2027

Inwestycje i rozwój gospodarstw

 • Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja) 23 października - 30 listopada 2023
 • Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej 15 listopada - 15 grudnia 2023
 • Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF 16 sierpnia - 15 września 2023
 • 5 Rozwój małych gospodarstw 1-30 sierpnia 2023
 • Premie dla młodych rolników 30 czerwca - 31 lipca 2023

Współpraca / rozwój lokalny

 • Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych 7-31 sierpnia 2023
 • Promowanie, informowanie i marketing dotyczący żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości żywności 27 listopada 2023 - 31 stycznia 2024

Transfer wiedzy i doradztwo

 • Doskonalenie zawodowe rolników (moduł 1 Szkolenie podstawowe dla rolników) 29 maja - 16 czerwca 2023
 • Kompleksowe doradztwo rolnicze (moduł 1 Kompleksowe programy doradcze - beneficjent dedykowany) 29 maja - 16 czerwca 2023
 • Doskonalenie zawodowe kadr doradczych (moduł 1 Podstawowe i uzupełniające szkolenia dla doradców rolniczych - beneficjent
 • dedykowany) 29 maja - 16 czerwca 2023

Co istotne, ARiMR przejmuje od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dystrybucję dopłat dla pszczelarzy.

Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w MRiRW: – PS WPR opracowaliśmy wraz ze środowiskami rolniczymi, rolnikami, tak, by uwzględniać ich postulaty, dlatego jest przyjazny dla polskiego rolnictwa i spełnia wymogi środowiskowe UE.

Przed ARiMR trudny rok i cyfryzacja naborów, a nawet umów

Zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Joanna Gierulska przyznaje, że przed ARiMR jest bardzo trudny rok, by wdrożyć WPR w sposób efektywny.

– Dużo zmienia się w II filarze w związku z cyfryzacją. Zmian w tym zakresie będzie sporo. Na PUE będą udostępniane wnioski, umowy nawet będą w ten sposób zawierane. To wszystko musi funkcjonować w sposób sprawny, w dłużej perspektywie przyspieszy to prace.

Wnioski będą przypisywane do jednostek zgodnie z obciążeniem, rozłożenie będzie równomiernie, co pozwoli rozpatrzyć je sprawniej.

Wszystko, co warto wiedzieć --->DOPŁATY BEZPOŚREDNIE 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tyle pieniędzy z dopłat dostanie w 2023 gospodarstwo rolne. Poznaj szacowane stawki i harmonogram naborów WPR - Strefa Agro

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska