Uczniowie z 'ekonomika' nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

fot. Sławomir Mielnik
- W tych koszach mieliśmy żonkile, które wręczaliśmy ludziom dającym nam pieniądze dla hospicjum - mówią uczniowie ZSE w Opolu.
- W tych koszach mieliśmy żonkile, które wręczaliśmy ludziom dającym nam pieniądze dla hospicjum - mówią uczniowie ZSE w Opolu. fot. Sławomir Mielnik
Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs na projekt wolontariatu organizowany w ramach kampanii "Szkoła bez przemocy". Wolontariuszom z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu pomaganie sprawia im frajdę.

W każdym województwie nagrodzono uczniów trzech szkół, którzy działają na rzecz potrzebujących. W tym gronie znaleźli się wolontariusze z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Opola. Jury doceniło prowadzoną przez nich akcję "Kwiaty nadziei".

- To dla nas duża satysfakcja - mówi Alicja Michalak jedna z uczennic biorących udział w akcji. W jej trakcie uczniowie zbierali datki na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci, a każdemu, kto do puszki wrzucił pieniądze, wręczali papierowego żonkila.

- Wzorowaliśmy się na międzynarodowym projekcie "Pola nadziei", a rozdawaliśmy żonkile, bo to właśnie one są symbolem nadziei. Rok temu zbieraliśmy pieniądze po raz pierwszy i robiliśmy to sami. W tym roku przyłączyło się do nas aż kilkanaście szkół z regionu, studenci szkoły medycznej, a nawet parafie - mówi Alicja.

Kwesty uliczne odbyły się nie tylko w Opolu, ale także m.in. w Lewinie Brzeskim, Dańcu, Tułowicach, Sławicach, Skorogoszczy, Żelaznej czy Turawie. - Czasem wymagało to sporo pracy. Potrzebna była np. zgoda burmistrza na kwestowanie, trzeba było rozwiesić plakaty, ale warto było - mówi Justyna Lewandowska, która prowadziła zbiórkę w Lewinie Brzeskim.

Uczniowie zebrali 25 630 zł. Hospicjum kupi za to koncentrator tlenowy. - Udało nam się zrobić coś dobrego. Pomaganie to niezła frajda - mówi Justyna Wilk z ZSE. W nagrodę trzy osoby z grupy wolontariuszy (uczniowie sami je wybrali) wezmą udział w letnim obozie.

- Najważniejsze, że uczniowie dowiedzieli się, iż idea pomocy jest ważna w naszym życiu codziennym - mówi Lidia Stotko, koordynatorka akcji i nauczyciel z ZSE w Opolu. Program Szkoła Bez Przemocy prowadzi redakcja nto wraz z Fundacją Orange. Partnerem programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne "Operon".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska