Targi nto - nowe

Ukraińskie rodziny zamieszkają w budynku po dawnej szkole podstawowej w Szymiszowie. Remont właśnie się zakończył

Radosław Dimitrow
Pani Tatiana z dziećmi wprowadziła się już do mieszkania w Szymiszowie. Jest ciasno, ale nikt nie narzeka.
Pani Tatiana z dziećmi wprowadziła się już do mieszkania w Szymiszowie. Jest ciasno, ale nikt nie narzeka. R. Dimitrow (kolaż)
Zakończyła się przebudowa dawnej szkoły w Szymiszowie. W budynku powstały mieszkania komunalne dla uchodźców, którzy przyjechali po wojnie do gminy Strzelce Opolskie.

Z danych MSWiA, zgromadzonych w bazie PESEL, wynika, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, na Opolszczyznę przyjechało ok. 20 tys. uchodźców (tyle dokumentów wydano). Jednocześnie z badań Politechniki Opolskiej wynika, że ok. 57 proc. uchodźców, nie wie, czy chce pozostać w regionie, a średnio co piąty planuje wyjechać z Opolszczyzny.

Żeby pomóc uchodźcom, gmina Strzelce Opolskie zdecydowała o wyremontowaniu budynku dawnej szkoły podstawowej w Szymiszowie Wsi. Prace prowadzone były od początku roku i polegały m.in. na podzieleniu sal lekcyjnych na mniejsze pomieszczenia, utworzeniu dodatkowych toalet oraz klatek schodowych. Inwestycja właśnie się zakończyła.

- W budynku powstało 8 mieszkań - mówi Tadeusz Urbaniak, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. - Zamieszkają w nich 32 uchodźcy, z czego 17 osób stanowią dzieci. Część lokatorów już się wprowadziła.

To rodziny, które po ucieczce z ogarniętej wojną Ukrainy, nie miały się gdzie podziać - korzystali z gościnności innych mieszkańców lub wynajmowali pomieszczenia na własną rękę.

Teraz będą mieli zapewniony dach nad głową co najmniej do 4 marca 2024 r. (taki termin przewidziany jest w aktualnej specustawie, który pozwala ukraińskim uchodźcom na legalny pobyt w Polsce - termin może być przedłużony).

- Lokatorzy podpisali już z nami umowy - dodaje Tadeusz Urbaniak. - Będą ponosić koszty związane z utrzymaniem mieszkań oraz koszty związane ze zużyciem mediów i wywozem odpadów

Uchodźcy są zadowoleni z nowych mieszkań

- Mam piątkę dzieci, więc czworo z nich śpi we wspólnym pokoju, a najmłodsza córka śpi ze mną na kanapie w holu - mówi pani Tatiana. - Jest ciasno, ale nie narzekamy. Tym bardziej, że w mieszkaniu była już urządzona niewielka kuchnia. Dziękujemy.

Nowe mieszkania wchodzą w zasób lokali komunalnych, którymi dysponuje gmina. Wkładem własnym samorządu był budynek, a za remont i wyposażenie obiektu (1,5 mln zł) zapłaciła Unia Europejska.

Przedstawiciele gminy zauważają ponadto, że gdyby pusty budynek po dawnej szkole nie przeszedł remontu, to mógłby popaść w ruinę.

W piątek (21 lipca) w Szymiszowie na terenach zielonych przy budynku zorganizowany będzie międzynarodowy piknik integracyjny. Gmina chce, żeby mieszkańcy mogli się poznać nawzajem.

Lokalizacja wyremontowanego budynku w Szymiszowie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska