Umowa koalicji KO-MN-PSL w Sejmiku Województwa Opolskiego podpisana. Będą zmiany kompetencji i nowe stanowisko w zarządzie

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Podpisanie umowy koalicji KO-MN-PSL
Podpisanie umowy koalicji KO-MN-PSL Piotr Guzik
Regionalni liderzy Koalicji Obywatelskiej, Mniejszości Niemieckiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego podpisali umowę współpracy. Ta zakłada m.in. powołanie nowego pełnomocnika zarządu ds. wielokulturowości. Zmienić ma się też podział kompetencji pomiędzy poszczególnymi członkami zarządu województwa.

Zarząd województwa liczy pięć osób. Trzy miejsca przypadają Koalicji Obywatelskiej, którą mają reprezentować tam Andrzej Buła (obecny marszałek), Szymon Ogłaza oraz Zbigniew Kubalańca. Człowiekiem MN w zarządzie ma pozostać Roman Kolek. Ostatnie miejsce należy się PSL, ale w tym przypadku nadal nie wiadomo, czy obejmie je Stanisław Rakoczy, czy Antoni Konopka.

- Przy czym trzeba pamiętać, że samo głosowanie na skład zarządu jest tajne. Może się okazać, że Stanisław Rakoczy nie uzyska wystarczającej ilości głosów poparcia. Wtedy głosowanie trzeba będzie powtórzyć. I niewykluczone, że w tym czasie do zarządu zgłoszony będzie też Antoni Konopka – słyszymy w urzędzie marszałkowskim.

Według naszych źródeł Stanisławowi Rakoczemu – który w minionych wyborach nie zdobył mandatu radnego sejmiku - niechętni mogą być nie tylko dwa radni PSL (właśnie Antoni Konopka, ale i Norbert Krajczy), ale i część środowiska Mniejszości Niemieckiej. – W ich oczach nie jest wystarczająco pracowity – twierdzi nasz rozmówca.

W nowym zarządzie województwa nastąpi zmiana kompetencji jego członków. Roman Kolek ma nie tylko nadzorować służbę zdrowia, ale także kwestie oświaty, rynku pracy i polityki społecznej. – Reszta jest jeszcze do ustalenia. Chodzi o wyważenie kompetencji tak, by podział pracy był równy – przekonuje Andrzej Buła.

Nieoficjalnie słyszymy jednak, że Szymon Ogłaza nadal ma trzymać pieczę nad infrastrukturą i komunikacją. Z kolei Zbigniew Kubalańca miałby nadzorować kwestie kultury czy współpracy z organizacjami pozarządowymi. To by oznaczało, że przejmie działy, które do tej pory nadzorował Stanisław Rakoczy.

- Ponieważ niezależnie od tego, kto z PSL będzie w zarządzie, osoba ta ma nadzorować takie obszary, jak rolnictwo czy rozwój wsi. Trudno, by robił to ktokolwiek inny – przekonuje nasz rozmówca.

Nowością w kadencji 2018-2023 jest utworzenie stanowiska pełnomocnika zarządu województwa ds. wielokulturowości. O jego powołanie zabiegała Mniejszość Niemiecka. – Przy czym osoba ta ma dbać o promowanie kultur zamieszkujących nasz region. Nie chodzi tu tylko o mniejszość niemiecką, ale też romską, ukraińską czy kresową – wylicza Rafał Bartek, lider MN.

To właśnie Rafał Bartek ma zostać nowym przewodniczącym sejmiku województwa. W gronie jego zastępców znajdzie się dwóch przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej: Jolanta Wilczyńska z Platformy oraz Piotr Wach z Nowoczesnej. Ostatnie, czwarte miejsce, jest obecnie zarezerwowane dla przedstawiciela opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Rozmawiamy na ten temat z panem Dariuszem Byczkowskim, który reprezentuje ten klub – przyznaje Andrzej Buła.

Porozumienie programowe koalicji KO-MN-PSL zawiera plan działań na kadencję 2018-2023 w szeregu obszarów. Planowane jest m.in. uruchomienie systemu grantów i niskooprocentowanych pożyczek dla absolwentów opolskich uczelni, którzy postanowią założyć w regionie swoją firmę, wprowadzenie marszałkowskiego funduszu sołeckiego, rozbudowa ścieżek rowerowych czy poprawa skomunikowania województwa opolskiego za pośrednictwem transportu publicznego.

OPOLSKIE INFO - 9.11.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska