Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy automat do wykrywania koronawirusa

Miłosz Bogdanowicz
Pierwszy z czterech nowych automatów do wykrywania patogenów pozwoli Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu badać 30 próbek na dobę.
Pierwszy z czterech nowych automatów do wykrywania patogenów pozwoli Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu badać 30 próbek na dobę. UM Opole
Do szpitala przy Alei Witosa w Opolu dostarczono urządzenie służące wykrywaniu w próbkach wirusów i bakterii, między innymi szalejącego dziś na całym świecie koronoawirusa.

- Urządzenie FilmArray 2.0 firmy BioMerieux to automat do diagnostyki in vitro. Jest jednym z czterech urządzeń tego typu, które miasto przekaże USK - tłumaczy Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka opolskiego ratusza.

Oprócz koronawirusa, urządzenie wykrywa też inne patogeny m.in. dróg oddechowych, jelit czy płynu mózgowo-rdzeniowego.

- Szpital zyskał narzędzie dające możliwość bardzo szybkiego diagnozowania chorego. FilmArray 2.0 jest właściwie bezobsługowy, nie wymaga też budowy specjalistycznego laboratorium w celu przetworzenia próbki i otrzymania wyników. Ogranicza również ryzyko zakażenia pracowników laboratorium - słyszymy.

Na dobę każde z urządzeń może wykonać około 30 testów.

Łączny koszt sprzętu i testów, które miasto chce przekazać szpitalowi, szacowany jest na 1,5 mln zł. Pieniądze te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Miasto chce też wesprzeć USK w organizacji sali, na której będą wykonywane testy na obecność koronawirusa. Używane dotychczas w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym systemy mobilnych ścianek będą wypożyczone lecznicy. O ich montaż zadbają pracownicy Zakładu Komunalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska