Uniwersytet III Wieku w opolskiej PMWSZ zaprasza na wykłady

Edyta Hanszke
Ćwiczenia ze smovey studentki z mgr Iwoną Dobrowolską (na zdjęciu z prawej) promowały podczas „Marszu po zdrowie”.
Ćwiczenia ze smovey studentki z mgr Iwoną Dobrowolską (na zdjęciu z prawej) promowały podczas „Marszu po zdrowie”. Fot. edyta hanszke
Pierwsze zajęcia dla seniorów odbyły się na uczelni medycznej we wrześniu. Inauguracja połączona była z rozpoczęciem projektu badawczego.

Wykład inauguracyjny Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zdrowia i Urody Seniora wygłosił rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu dr Tomasz Halski, o funkcjonowaniu mózgu.

- Nie tylko mózgu człowieka dojrzałego, ale też dojrzewającego, by seniorzy mogli lepiej zrozumieć postępowanie swoich wnuków - mówi mgr Iwona Dobrowolska, opiekun uniwersytetu, który rozpoczął działalność w zeszłym roku akademickim.

Dotychczas w wykładach na temat profilaktyki i ochrony zdrowia brało udział po 60-70 studentów-seniorów. Oprócz tego uczelnia zorganizowała dla nich zajęcia gimnastyczne w wiosennym semestrze. W tym roku ma być podobnie.

Wykłady mają odbywać się raz w miesiącu, w poniedziałki popołudniu. Szczegółowych informacji o terminach należy szukać na stronie internetowej uczelni: www.wsm.opole.pl/utw-zdrowia-i-urody-seniora lub na facebooku na profilu: UTW Zdrowie i Uroda Seniora.

Czy można spowolnić proces starzenia? Profilaktyka chorób nowotworowych. Aktywność ruchowa w dolegliwościach bólowych kręgosłupa. Dietoterapia. Starzenie się skóry. Nietrzymanie moczu. Prawo medyczne, prawa pacjenta - to tematy zaplanowanych na ten rok akademicki wykładów.

Pierwsze zajęcia odbyły się pod koniec września, ponieważ były one połączone ze spotkaniem informacyjnym na temat projektu badawczego, który rozpoczął się właśnie na opolskiej uczelni medycznej. Jego koordynatorem jest dr hab. Grzegorz Żurek.

Polega on na zbadaniu właściwości austriackiego przyrządu o nazwie smovey na osoby z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Weźmie w nim udział kilkudziesięciu opolskich seniorów po 60 roku życia.

- W ostatnich dniach badaliśmy uczestników projektu - mówi mgr Iwona Dobrowolska. - Od dziś rozpoczynamy ćwiczenia z przyrządem (dwa razy w tygodniu) dla grup. Potrwają 2,5 miesiąca.

Na koniec naukowcy sprawdzą, jak aktywność fizyczna z użyciem smovey wpłynęła na dolegliwości bólowe u uczestników projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska