Uniwersytet Opolski. 160 osób zamierza przyjąć w tym roku Wydział Lekarski na studiach na kierunku lekarskim

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
UO
To już czwarty nabór prowadzony na opolskiej medycynie. Na kandydatów czeka 120 miejsc na studiach stacjonarnych i 40 miejsc na studiach niestacjonarnych.

Od października 2019 studia medyczne na UO odbywają się w ramach Wydziału Lekarskiego. To m.in. konsekwencja tworzenia nowej struktury uczelni w związku ze zmienioną ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. Wraz z wejściem w życie ustawy oceniane będą dyscypliny w uczelni, a nie podstawowe jednostki organizacyjne.

- Powołanie wydziału lekarskiego oznacza istotne wzmocnienie opolskich studiów medycznych. - To wyższa ranga - podkreśla rektor, prof. Marek Masnyk. - Wydział Lekarski będzie krzepł przez najbliższe lata, do zakończenia pierwszego cyklu kształcenia na kierunku lekarskim w 2023 roku. Powstaną katedry, kliniki, oddziały kliniczne szpitala.

Oferta studiów na kierunku lekarskim UO jest nowatorska i innowacyjna. Program studiów oparty jest o zajęcia zgrupowane w moduły kształcenia, integrujące przedmioty w ramach poszczególnych nauk (jak np. anatomia i histologia zintegrowane w moduł makro i mikrostruktura organizmu człowieka) lub też integrujące przedmioty różnych nauk niezabiegowych i zabiegowych (jak np. kardiologia, kardiochirurgia, transplantologia zintegrowane w moduł choroby serca).

Nowatorska jest także organizacja kształcenia, szczególnie poprzez formę „mistrz – uczeń”. Umożliwia ona nie tylko na szerszy dostęp do szczególnie trudnych diagnostycznie lub rzadko występujących przypadków chorobowych, ale także nawiązywanie relacji i korzystanie ze skarbnicy wiedzy doświadczonych lekarzy praktyków.

Ponadto metody kształcenia ukierunkowane są na kształcenie praktyczne, w tym poprzez formę zajęć w warunkach symulowanych zajęć klinicznych w nowocześnie wyposażonym Centrum Symulacji Medycznych.

Centrum obejmuje pracownie: anatomii wirtualnej, ratownictwa medycznego z ambulansem, intensywnego nadzoru, symulacji procedur małoinwazyjnych i ćwiczeń fantomowo–modelowych, opieki szpitalnej, symulacji procedur zabiegowych na bloku operacyjnym i bloku porodowego.

Wiedza studentów kierunku lekarskiego UO weryfikowana jest nie tylko poprzez egzaminy ustne i testowe. Odbywają się tu także, niepraktykowane dotychczas w kształceniu klinicznym na kierunku lekarskim, egzaminy w warunkach symulowanych oraz egzaminy zdalnie obserwowane przy udziale obserwatorów zewnętrznych.

Bardzo ważny w procesie kształcenia jest oczywiście dobór kadry nauczycieli akademickich. W tym zakresie uczelnia także zwraca szczególną wagę na powiązanie teorii medycyny i praktyki, angażując doświadczonych, praktykujących lekarzy - specjalistów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska