Uniwersytet zacieśnia współpracę z uczelnią w Trewirze

archiwum UO
Podczas wizyty w Trewirze prof. Piotr Wieczorek (z prawej) z prof. dr Peterem Schwenkmezgerem, rektorem tamtejszego uniwersytetu,  podpisali list intencyjny na kolejne lata współpracy.
Podczas wizyty w Trewirze prof. Piotr Wieczorek (z prawej) z prof. dr Peterem Schwenkmezgerem, rektorem tamtejszego uniwersytetu, podpisali list intencyjny na kolejne lata współpracy. archiwum UO
Obie uczelnie współpracują już od 15 lat. Zaczęło się od wymiany studentów, teraz są wspólne badania i projekty.

Przyjaźń i współpraca między Opolem a Trewirem zaczęła się w 1995 roku. Wtedy też powstał nasz uniwersytet.

- Na początku opierała się tylko o wymianę studentów. Pamiętam, że nasze chóry koncertowały u siebie nawzajem. Teraz charakter tej współpracy bardzo się zmienił i zintensyfikował - mówi prof. Piotr Wieczorek, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Opolskiego.
Aby uczcić tę okrągłą rocznicę współpracy, prof. Wieczorek razem z Andrzejem Kimlą, kanclerzem UO, odwiedzili Trewir.

- Podpisaliśmy list intencyjny na kolejne lata. Udało się także zainicjować kilka kolejnych projektów innowacyjnych - mówi prorektor.

Bliżej współpracować mają między innymi instytuty sztuki obu uniwersytetów, a także inkubatory przedsiębiorczości.

- Bardzo ważnym wspólnym programem jest "Rozsądek, wiedza, doświadczenie - Nowa perspektywa 50 plus" . To program aktywizacji zawodowej ludzi po 50. roku życia. Razem z Trewirem staramy się o grant na realizację tego projektu - mówi prof. Piotr Wieczorek.

- Chcemy przekonywać pracodawców, aby bardziej cenili starszych pracowników. Ich wiek, doświadczenie czynią z nich nie tylko doskonałych fachowców, ale przede wszystkim mentorów dla młodszych pracowników - mówi Ewa Rurynkiewicz, dyrektor Akademickiego Inkubatora

Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Opolskiem. AIP w Trewirze ma tu bardzo duże doświadczenie. Zamierzamy z tego skorzystać. Zbadamy, które z niemieckich rozwiązań uda się przenieść na polski grunt - dodaje.

AIP rozpocznie także współpracę z Centrum Transferu Technologii w Trewirze.
- Podczas naszej wizyty był jeszcze jeden powód do świętowania. Pan prof. Werner Lorig, który był inicjatorem przyjaźni opolsko-trewirskiej, został za to uhonorowany Federalnym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RFN Horsta Köhlera - mówi prof. Wieczorek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska