Ustawa degradacyjna. Jest weto prezydenta Andrzeja Dudy

  Ustawa degradacyjna. Jest weto prezydenta Andrzeja Dudy

  aip

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Ustawa degradacyjna. Jest weto prezydenta Andrzeja Dudy

  ©Polskapress

  - Odmawiam podpisania tej ustawy i kieruję ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. Nie jest to dla mnie łatwa decyzja - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas piątkowego briefingu.
  Ustawa degradacyjna. Jest weto prezydenta Andrzeja Dudy

  ©Polskapress

  - Długo się nad tą ustawą zastanawiałem, bo moje poglądy, jeżeli chodzi o czasy słusznie minione, o ludzi, którzy brali udział w poprzednim ustroju, są jednoznaczne - mówił prezydent Andrzej Duda. - Byłem współtwórcą ustawy lustracyjnej, która działa do dzisiaj. Byłem zwolennikiem radykalnych rozwiązań w tym zakresie. Bez wahania nie tak dawno podpisałem ustawę, która spowodowała obniżenie emerytur ludziom, którzy służyli w UB i SB do średniej krajowej. Tamte decyzje podjąłem bez mrugnięcia okiem.

  Prezydent przyznał, że ma jednak duże wątpliwości dotyczące ustawy degradacyjnej.

  - Jeżeli chodzi o członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - chyba oczywiste jest, że WRON, a zwłaszcza jej kierownictwo, to był związek przestępczy o charakterze zbrojnym. Tu dla mnie sprawa jest mało dyskusyjna. Ale przynajmniej część oficerów niższych rangą niż generałowie zostało wpisanych do WRON nie z własnej woli. Ci ludzie nie mieliby możliwości jakiegokolwiek odwołania. To z punktu widzenia państwa prawa jest niedopuszczalne - uzasadniał prezydent.

  - Udział chociażby generała Hermaszewskiego był tu żaden. Cytując premiera Olszewskiego - umieszczanie pana Hermaszewskiego obok Jaruzelskiego, obok Kiszczaka, obniża wartość tej ustawy. Z tym pogodzić się nie mogę - powiedział Andrzej Duda.

  - Druga sprawa - prosiłem podczas prac nad tą ustawą, żeby zapisać, że osoby będą mogły się odwołać, żeby nie dla wszystkich ta decyzja była taka sama. Niestety nie uwzględniono mojego głosu. Rozwiązanie, jakie zostało zaproponowane odnośnie WRON, brak możliwości odwołania, zostałoby absolutnie zaskarżone do TK i prawdopodobnie do trybunałów europejskich. Nie mam co do tego wątpliwości. Nie mogę jako prezydent się z tym zgodzić - mówił.

  - Ostatnia kwestia ma dla mnie przede wszystkim wymiar moralny. W Polsce jest przyjęta zasada - o zmarłych nie mówi się źle. Oczywiście mogą być czasem od tego wyjątki. Ta ustawa pozwala pozbawiać stopni także tych, którzy nie żyją. To jest kwestia do dyskusji. Natomiast niemoralne jest, że jeśli zmarły nie ma rodziny, to nikt nie będzie go reprezentował, nikt nie spróbuje znaleźć dokumentów, które mogłyby pokazać inne światło na daną osobę. Dlatego odmawiam podpisania tej ustawy i kieruję ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. Nie jest to dla mnie łatwa decyzja - powiedział prezydent.

  Zobacz Opolskie Info [30.03.2018]


  PRZEPISY WIELKANOCNE


  ŻYCZENIA WIELKANOCNE  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo