Uszyli maskotki dla uczniów z klasy integracyjnej

Anna Konopka
Anna Konopka
Niektóre projekty zabawek są tak skomplikowane, że wymagają od nas sporej pracy - przyznają Wiktoria Cichoń i Sonia Szydłowska (od lewej) z plastyczniaka.
Niektóre projekty zabawek są tak skomplikowane, że wymagają od nas sporej pracy - przyznają Wiktoria Cichoń i Sonia Szydłowska (od lewej) z plastyczniaka. Anna Konopka
Licealiści z plastyczniaka, pracownicy Fundacji Dom i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu spełnią marzenia dzieci z PSP nr 14.

Mali-wielcy projektanci

Akcja nosi tytuł "Stworki-Potworki", a jej celem jest spełnienie dziecięcych życzeń. Dzieci wymyśliły i zaprojektowały zabawki, a ich pomysły postanowili zrealizować uczniowie plastyczniaka podczas czwartkowych warsztatów szycia z filcu.

- Na odbiorców naszej zabawy wybraliśmy uczniów z klasy integracyjnej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu.

Początkowo o idei akcji wiedziała tylko wychowawczyni klasy, której pomysł także bardzo się spodobał i zgodziła się na współpracę - mówi Anna Brojs, nauczyciel rysunku i malarstwa w liceum plastycznym, współorganizatorka projektu.

Jak się później okazało, zadaniem uczniów z "czternastki" było namalowanie podczas lekcji rysunku oryginalnych zabawek, o których marzą najbardziej.

- Oczywiście dzieciakom pomysł od razu przypadł do gustu, były wręcz zachwycone, choć nie wiedziały, że ich projekty będą gdzieś wykorzystane.

W ruch poszły kredki i pastele - opowiada Agnieszka Golka, nauczycielka z PSP nr 14 w Opolu.

- Projekty miały przedstawiać zabawki, które uczniom sprawią najwięcej radości, więc w tę pracę artystyczną włożyli mnóstwo zaangażowania i pozytywnych emocji.

Na lekcji z zapałem pracowało 18 uczniów.

Dzieci pomyślały nawet o zaprojektowaniu zabawki dla kolegi z klasy, który jest chory i sam nie mógł wziąć udziału w zabawie. Przyjęłam to zaproszenie bardzo chętnie i już teraz wiem, że ten pomysł to strzał w dziesiątkę, choć dzieci jeszcze tak naprawdę nie wiedzą, że otrzymają zabawki, które same zaprojektowały - dodaje Agnieszka Golka.

Artystyczne wizje uczniów z klasy integracyjnej ich starsi koledzy z opolskiego plastyczniaka realizowali w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu.
- Niektóre projekty są naprawdę trudne do wykonania, ale doceniamy wyobraźnię dzieciaków i chcemy zrobić zabawki najbliższe ich marzeniom. Przeważają jednak misie, rozmaite roboty i inne stwory - wymienia Wiktoria Cichoń, uczestniczka warsztatów.

- Pomysł bardzo fajny. Cieszę się, że mogę zrobić coś fajnego dla innych, a przy okazji szlifować swój plastyczny talent i umiejętności - dodaje Sonia Szydłowska, kolejna uczestniczka zajęć.

Uczniów wspierała również terapeutka z warsztatu terapii zajęciowej przy Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu.

- Służę wszelkim wsparciem, jeżeli chodzi o techniki szycia maskotek. Szablony trzeba przenieść na filc, ozdobić, a całość musi nabrać formy przestrzennej - tłumaczy Grażyna Głąb-Kląskała.

Uroczyste przekazanie zabawek zaplanowano jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

- Projekt miał na celu szeroko pojętą integrację. Efekty tej pracy i wspaniałej zabawy zaprezentujemy wkrótce na stronie internetowej naszej biblioteki - zapowiada Katarzyna Hermasz z Wydziału Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu, współorganizatora przedsięwzięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska