W Domaszkowicach powstała druga kwatera na wysypisku odpadów

fot. Klaudia Bochenek
- Codziennie trafia do nas około 8 tys. ton śmieci. Teraz będziemy mogli przyjąć ich jeszcze więcej - zapewnia Jan Przewirski, zastępca kierownika wysypiska w Domaszkowicach.
- Codziennie trafia do nas około 8 tys. ton śmieci. Teraz będziemy mogli przyjąć ich jeszcze więcej - zapewnia Jan Przewirski, zastępca kierownika wysypiska w Domaszkowicach. fot. Klaudia Bochenek
Druga kwatera to nic innego jak potężny dół wykopany na terenie wysypiska, do którego od stycznia trafiać będą odpady z Nysy, Otmuchowa, Głuchołaz i Korfantowa. Wybudowanie jej kosztowało 6,5 mln zł.

Zakończenie tej inwestycji wieńczy pierwszy etap tworzenia Regionalego Centrum Gospodarki Odpadami w Nysie, które docelowo przyjmować będzie śmieci nie tylko z sąsiednich gmin, ale również z ościennych powiatów - mówi burmistrz Jolanta Barska, która wczoraj w asyście innych samorządowców uroczyście przecięła wstęgę na domaszkowickim wysypisku.

Druga kwatera to nic innego jak potężny dół wykopany na terenie wysypiska, do którego od stycznia trafiać będą odpady z Nysy, Otmuchowa, Głuchołaz i Korfantowa.

- Na razie z naszych usług korzystają tylko niektórzy, ale niebawem zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej gminom skończą się pozwolenia na użytkowanie swoich wysypisk i będą miały obowiązek składowania śmieci w regionalnym centrum, takim jak to nasze - tłumaczy Barska.

Wybudowanie drugiej kwatery kosztowało ponad 6,5 mln złotych. Natomiast stworzenie całego centrum zamknie się w kwocie ponad 14 milionów. - W kolejnych etapach powstanie sortownia z linią do segregacji surowców wtórnych, myjnia do dezynfekcji środków transportowych i pojemników na odpady oraz wiata do rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych - wylicza Artur Pieczarka, rzecznik prasowy nyskiego magistratu.

Planowane jest również ustawienie boksów na surowce wtórne, zbiornika na odcieki, wagi samochodowej z wiatą, budynku socjalnego i myjni kół i podwozi samochodowych.

- W przyszłości z tego wszystkiego korzystać będą pozostałe gminy powiatu nyskiego, a nawet Prudnik, Lubrza, Biała, Grodków i Tułowice - dodaje Pieczarka.

Zdaniem samorządowców im więcej RCGO w Nysie będzie miało klientów, tym większa będzie możliwość ustalenia konkurencyjnych cen. A to z kolei pozwoli na większe wpływy do gminnego budżetu i dalsze inwestycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska