W Egipcie coraz gorsza sytuacja. MSZ ostrzega

fot. gulfnews
fot. gulfnews
Marcin Bosacki, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odradza podróże do Egiptu.

Niektóre biura podróży (np. Exim Tours czy Tui Poland) zawiesiły już wyloty do Egiptu i organizują samoloty, które mają przywieźć ich klientów pozostających obecnie w egipskich kurortach z powrotem do kraju.

Polski MSZ podczas dzisiejszej konferencji prasowej wyraził nadzieję, że politycy w Egipcie znajdą rozwiązania, które na trwałe ustabilizują sytuację w tym kraju poprzez dialog i odważne reformy. W specjalnym oświadczeniu resort polskiej dyplomacji napisał, że konieczne reformy powinny zaspokoić słuszne oczekiwania dużej części egipskiego społeczeństwa, domagającej się poszanowania fundamentalnych praw człowieka i wolności obywatelskich.

MSZ zwraca uwagę, że zaniechanie reform politycznych i gospodarczych grozi aktywizacją sił radykalnych, posiadających własną wizję zmian.

"W wizji tej nie ma miejsca ani na prawdziwą wolność i demokrację, ani na prawdziwą modernizację" - napisało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
MSZ oświadczył, że uważnie obserwuje rozwój wydarzeń w Egipcie i z niepokojem przyjął doniesienia o licznych ofiarach starć demonstrantów z siłami bezpieczeństwa. Ministerstwo napisało, że przemoc, szczególnie stosowana wobec pokojowych manifestacji, zawsze zasługuje na ostre potępienie i nie pomaga w rozwiązywaniu trudnych problemów.

Mieszkańcy Egiptu tworzą straże obywatelskie do ochrony przed złodziejami i szabrownikami. Na ulicach Kairu jest coraz więcej żołnierzy, którzy pilnują porządku.

Dyrektor Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, doktor Zbigniew Szafrański powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że straże obywatelskie powstają też w Kairze. Dzielnica, w której mieści się Stacja Badawcza, jest spokojna, ale w nocy mieszkańcy wybudowali na ulicach prowizoryczne posterunki i barykady.

Każdy przejeżdżający musiał się wylegitymować. Podobnie jest w całym Kairze i - jak twierdzą polscy archeolodzy pracujący w innych regionach Egiptu - także na prowincji. Doktor Szafrański powiedział, że na ulicach Kairu widać coraz więcej żołnierzy.

Wojsko kontroluje wodociągi, sieć elektryczną i zajmuje stacje benzynowe. Żołnierze patrolują miasto, gdyż na ulicach nie ma policjantów. Mieszkańcy Kairu mają nadzieję, że wojsko zapewni im bezpieczeństwo. W Egipcie od 6 dni trwają gwałtowne protesty przeciwko prezydentowi Hosniemu Mubarakowi. W starciach ulicznych zginęło ponad sto osób, a przeszło 2 tysiące zostało rannych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska