W gminie Ujazd powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 42 MW. Będzie zasilać w prąd m.in. fabryki działające w strefie gospodarczej

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Za budowę farmy odpowiada prywatna spółka Alseva. Część paneli już wytwarza prąd ze słońca.
Za budowę farmy odpowiada prywatna spółka Alseva. Część paneli już wytwarza prąd ze słońca. Radosław Dimitrow
W Strefie Aktywności Gospodarczej w gminie Ujazd zakończył się pierwszy etap budowy dużej farma fotowoltaiczna. Pierwsze panele zaczęły produkować prąd o mocy 7 megawatów. Ale to dopiero początek dużej inwestycji w Odnawialne Źródła Energii na terenach przy autostradzie A4.

Budowa farmy fotowoltaicznej w strefie gospodarczej gminy Ujazd trwa od początku tego roku. To inwestycja, która powstaje na działkach o łącznej wielkości ok. 20 hektarów, a za którą odpowiada prywatna spółka Alseva.

Plany inwestycyjne firmy na ten rok zakładają budowę farmy wytwarzającej prąd o mocy 17 megawatów (co w przybliżeniu odpowiada ok. 3 tys. domowych instalacji).

W ramach tej inwestycji zamontowanych będzie 31 tysięcy paneli słonecznych, a prąd będzie dostarczany do miejscowej stacji elektroenergetycznej. Dzięki temu energia ze słońca zasilać będzie m.in. pobliskie fabryki.

Część instalacji na działce w okolicy Zimnej Wódki została już podłączona do sieci - ma ona moc 7 megawatów.

- Celem inwestycji jest poprawa efektywności energetycznej kraju oraz wsparcie transformacji energetycznej w Polsce poprzez wprowadzenie odnawialnych źródeł energii - informuje Jagoda Romanowska, z grupy Alseva. - Budowa instalacji fotowoltaicznych przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, dzięki ograniczeniu produkcji energii elektrycznej z elektrowni konwencjonalnych.

- To początek dużego kompleksu farm na terenie gminy Ujazd, który w tym roku osiągnie moc 17 megawatów, a docelowo 42 megawaty - mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - Będzie to jeden z największych tego typ obiektów w Polsce.

Co ciekawe, gmina Ujazd zapowiedziała, że zamierza wybudować w bliskim sąsiedztwie także swoją farmę. Będzie ona miała jednak znacznie mniejszą moc na poziomie około 3 megawatów.

Gminna farma ma produkować prąd odpowiadający ok. 600 domowym instalacjom, pokrywając zapotrzebowanie gminy m.in. na oświetlanie ulic oraz zasilanie gminnych budynków np. szkół i przedszkoli.

Lokalizacja farmy fotowoltaicznej:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska