Zgodnie z tradycją spotkanie rozpoczęło się mszą św. w intencji hrabiny i jej bliskich w parafialnym kościele. Pierwsza część skupiła się na terenie parafii. W mauzoleum koncertowała Jolanta Literska, a w kościele wiolonczelistka Wiktoria Zorychta.
- Główna część pikniku odbywała się na terenie pałacu – relacjonuje Maciej Mischok. - Wejść mógł każdy, kto zakupił cegiełkę. Dochód z cegiełek posłuży m.in. na odrestaurowanie figury św. Jadwigi, którą znalazłem zdewastowaną w parku w 2006 roku. Właściciel pałacu przekazał ją parafii, zatem zostanie ona odrestaurowana i posadowiona w mauzoleum Schaffgotschów. Św. Jadwiga jest patronką Śląska i rodziny Schaffgotsch. Przed wojną była patronką kopickiego kościoła.
W ramach pikniku odbyły się m.in. pokaz dawnych samochodów, auta terenowe prezentowała grupa „Brzeg 4x4”. Atrakcjami były także plener malarski, pokaz strojów śląskich i strojów dawnych. Nie zabrakło występów artystycznych.
- Odczuliśmy bardzo duże wsparcie społeczności kopickiej i więcmierzyckiej – cieszy się Maciej Mischok. - Jeszcze raz okazało się, że Joanna i pamięć o niej łączy ludzi. Przeprowadziliśmy m.in. zbiórkę książek dla Polonii mieszkającej na Kresach wschodnich. Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hałajko opowiadał o roli muzeum i jego eksponatach. Należą do nich także przedmioty pochodzące z pałacu w Kopicach. Było mnóstwo zabawy i konkursów, które wsparli sponsorzy: Muzeum Śląska Opolskiego oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śl. Elektronicznie połączyliśmy się z hrabią Schaffgotschem, który mógł być zdalnie świadkiem tego, co się w Kopicach dzieje. Wszyscy się bawili na terenie wokół pałacu, natomiast sam budynek został zabezpieczony, by nikt niepowołany nie wszedł do środka.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?