W kozielskim szpitalu będą uczyć młodych lekarzy

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu.
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Starostwo powiatowe Kędzierzyn-Koźle
Oddziały kozielskiego szpitala otrzymają status klinik. Już podpisano umowę.

Szpitale i ich oddziały różnią się od siebie tzw. stopniem referencyjności. Im wyższy stopień, tym większa - przynajmniej w teorii - jakość świadczonych usług. Najwyższy stopień referencyjności to trzeci, zarezerwowany dla klinik. To specjalistyczne oddziały szpitalne, na których - oprócz leczenia chorych - prowadzi się także prace dydaktyczne oraz badawcze.

Wszystko wskazuje na to, że taki status będzie miał także kędzierzyńsko-kozielski Zakład Opieki Zdrowotnej. A to w związku z faktem, że na Uniwersytecie Opolskim otwarty zostanie kierunek medyczny. Lecznica w Kędzierzynie-Koźlu ma być jedną w pierwszych, gdzie będą się kształcić studenci z UO. W środę w Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu podpisano w tej sprawie umowę pomiędzy władzami powiatu, dyrekcją szpitala i przedstawicielem opolskiego uniwersytetu.

- Baza szpitala w Kędzierzynie-Koźlu będzie dobrym miejscem do prowadzenia zajęć ze studentami. Tutejsze oddziały posiadające dobrą kadrę lekarską dadzą nam wzmocnienie nie tylko dydaktyczne, bo myślimy też o wspólnych projektach naukowych. Jesteście wzorcowym szpitalem na Opolszczyźnie i jednym z filarów naszego projektu - podkreśla prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor ds. zarządzania i promocji UO.

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu otrzyma ministerialną dotację na szkolenie studentów, a umowa z uniwersytetem docelowo będzie dotyczyła wszystkich oddziałów Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Projekt przygotowywany jest pod pięcioosobowe grupy studentów. Wsparcie kierunku zadeklarowali profesorowie z Opolszczyzny i ze Śląska.

- Co ważne, dzięki szkoleniu studentów placówka z Kędzierzyna-Koźla uzyska status oddziałów klinicznych, a to oznacza podwyższenie rangi lecznicy - podkreśla Marek Staszewski, dyrektor ZP-ZOZ.

Władze powiatu mają nadzieję, że przynajmniej część studentów, którzy będą się kształcić w kozielskim szpitalu, uda się zatrzymać w mieście na dłużej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Super. Rozumiem ze na każdym z tych oddziałów zatrudnieni sa na pełny etat profesorowie lub co najmniej doktorzy habilitowani (zwykly doktorat nie wystarczy) i będą prowadzić prace badawcze i dydaktyczne jak na kliniki uniwersyteckie przystalo. W przeciwnym razie to jakaś "śtuka"
G
Gość

Wsparcie kierunku zadeklarowali profesorowie z Opolszczyzny i ze Śląska.

Niech Pan, Panie redaktorze raz jeszcze przeczyta to zdanie. Potem radzę uderzyć się w pierś. Czy tzw. Opolszczyzna to nie Śląsk? Tak piszą ci z Warszawy - Ślązakom to nie przystoi.

O
Obywatel

Na odziale wewnętrznym też????? Tam od kilku lat jest patologiczny brak specjalistów i niezła rotacja przychodzących. Nie żartujcie sobie.

h
ho ho hoo
W dniu 30.11.2015 o 18:25, Egon napisał:

Dzielenie skóry na niedźwiedziu...

bo to tyPOwy artykulik kapicowski o wspaniałym obiecaniu, autor ma ksywkę Andronow

E
Egon

Dzielenie skóry na niedźwiedziu...

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie