Targi nto - nowe

W kratce stawiaj "X"

Fot. Witold Chojnacki
Komisarz wyborczy odpowiadał na pytania internautów.
Komisarz wyborczy odpowiadał na pytania internautów. Fot. Witold Chojnacki
Czat z Ryszardem Janowskim, komisarzem wyborczym o właściwościach wojewódzkich.

Telsyn: - Studiuję w Opolu, ale jestem zameldowany w innym mieście, poza Opolszczyzną. Czy mogę brać udział w wyborach w Opolu?
Gość:- Nie, bo w wyborach samorządowych nie ma instytucji zaświadczeń, jak w wyborach parlamentarnych, przeniesienia prawa głosowanią i tak dalej. Jedynym więc wyjściem jest powrót do miejsca stałego zamieszkania.
Gdyby rozbudować tę odpowiedź, to trzeba by powiedzieć, że jest możliwość ujęcia w rejestrze, a następnie w spisie wyborców, jeżeli wyborca złożył wniosek do zarządu gminy i wykazał, że pomimo braku stałego meldunku, miejscem jego stałego zamieszkana w znaczeniu, o którym mowa w art. 25 KC, jest miejsce, gdzie chce głosować, nie będąc zameldowanym.
Kolo32:- Czy prawo jazdy wystarczy, żeby wziąć udział w głosowaniu?
Gość:- Tak. Wyborca musi przedstawić komisji dokument umożliwiający identyfikację. Prawo jazdy - ze zdjęciem i adresem, taką identyfikację umożliwia. Choć tak naprawdę, dla uniknięcia jakichkolwiek nieporozumień, najlepszy jest dowód osobisty.
Zdzicho:- Dlaczego zmieniono granice okręgów w Opolu? Czy połączenie dzielnicy Chabry z Zaodrzem nie jest sztuczne? Przecież obie te dzielnice mają zupełnie inne problemy.
Gość:- Z prostego względu - ponieważ zmieniła się, zmniejszyła, liczba radnych do rady miasta w Opolu, a wobec tego granice okręgów musiały ulec zmianie.
Opolanin:- Kiedy odbędzie się ewentualna, druga tura wyborów prezydenckich?
Gość:- 10 listopada.
TermoS:- Jak mogą zagłosować osoby chore, niemogące wyjść np. z domu?
Gość:- Jedyną możliwością jest uzyskanie pomocy ze strony innych osób w przewiezieniu do lokalu wyborczego. Niestety, według aktualnego stanu prawnego, innych możliwości nie ma. Nie można, na przykład, głosować pocztą ani też prosić komisji o przyniesienie urny do domu.
Sylwia:- Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania, żeby głos był ważny?
Gość:- Zasadą podstawową w zakresie techniki głosowania jest postawienie znaku "X" w kratce znajdującej się z lewej strony, obok nazwiska kandydata.
W gminie do 20 tysięcy mieszkańców znak ten można postawić najwyżej obok nazwisk tylu kandydatów, ilu jest wybieranych w danym okręgu. Jeżeli na przykład w okręgu wybiera się 2 radnych, można wskazać na 2 kandydatów.
W gminie powyżej 20 tys. mieszkańców (m. in. Opole), w wyborach do rady powiatu i sejmiku województwa, prawidłowy jest głos, kiedy wyborca z lewej strony w kratce obok nazwiska kandydata, postawił jeden znak na jednego kandydata z jednej listy.
W wyborach wójta, burmistrza i prezydenta, w sytuacji gdy kandydatów jest więcej aniżeli jeden, wyborca głosuje stawiając ten znak "X" w kratce obok nazwiska jednego tylko kandydata. Natomiast w tych gminach, gdzie zgłoszono tylko jednego kandydata na wójta, wyborca głosuje stawiając "X" w kratce z podpisem "TAK" lub w kratce z podpisem "NIE".
Kolo32:- Nie sprawdziłem, czy jestem na liście wyborców. Czy ewentualnie będę mógł się wpisać już w lokalu wyborczym?
Gość:- Po pierwsze - jeżeli Pan na stałe zamieszkuje na terenie obwodu wyborczego i na stałe tam jest zameldowany, to nie powinno być problemów ze spisem wyborców. Zapewne Pańskie nazwisko jest tam zamieszczone. Po drugie jednak, gdyby tak nie było, to głosowanie w miejscu, na przykład czasowego pobytu, będzie w ogóle niemożliwe.
ZWM:- Dlaczego wyniki wyborów zwykle są podawane z tak dużym opóźnieniem? Przed czterema laty musieliśmy na nie czekać prawie tydzień.
Gość:- Wiąże się to z ogromnym zakresem zadań, które stoją przed komisjami wyborczymi, a w szczególności obwodowymi. Chcę zwrócić uwagę, że nie są to organy zawodowe, w związku z czym mają pewne problemy ze sporządzeniem skomplikowanej dokumentacji wyborczej niezbędnej do podsumowania wyników. Na marginesie - w poprzednich wyborach samorządowych, w 1998 roku, na Opolszczyźnie zarejestrowano ponad 1100 komitetów wyborczych i ponad 8 tys. kandydatów.
TermoS:- Czy istnieją możliwości unieważnienia wyborów wynikłych z powodu np. manipulacja opinii publicznej, czy też np. wykrycia, iż kandydaci biorący udział w wyborach mają "kłopoty z prawem"?
Gość:- Podstawą ewentualnego uwzględnienia przez sąd protestu wyborczego jest naruszenie prawa przez organy wyborcze, takie, by miało ono wpływ na wynik wyborów. Bardzo trudno sobie wyobrazić wykazanie, że organy wyborcze w trakcie kampanii wyborczej naruszyły przepisy wyborcze tak, że mogłoby to mieć wpływ na wynik wyborów. Natomiast karalność kandydata, jeżeli nie został pozbawiony praw publicznych w wyniku wyroku sądu lub orzeczenia Trybunału Stanu, nie jest przeszkodą w ubieganiu się o mandat.
Janko_96:- Gdzie mam się dowiedzieć, gdzie jest mój lokal wyborczy?
Gość:- Urząd gminy wywiesił stosowne obwieszczenia o granicy obwodów wyborczych. Jak uczy mnie doświadczenie - część z nich zostaje zerwana lub zaklejona. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest zasięgnięcie informacji we właściwym urzędzie gminy, także telefonicznej.
ZWM: - Na moim osiedlu po każdych wyborach wiszą na murach strzępy plakatów, których nikt nie sprząta. Do kogo mam się zwrócić z interwencją, żeby te śmieci posprzątano?
Gość:- Każdy komitet ma obowiązek usunięcia materiałów wyborczych po wyborach. Jeżeli tego nie uczyni, siły porządkowe gminy mogą to uczynić we własnym zakresie, domagając się przy tym stosownej rekompensaty od komitetu wyborczego.
Telsyn:- Podobno przy tych wyborach będą po raz pierwszy zastosowane techniki komputerowego przetwarzania danych. Czy to oznacza, że poznamy wyniki już w poniedziałek?
Gość:- Tak, ale tylko na szczeblu terytorialnych komisji wyborczych, tj. od szczebla gminnego wzwyż. Natomiast w obwodach, a to jest newralgiczny etap ustalania wyników głosowania, liczenie głosów odbędzie się metodą tradycyjną.
Oczywiście, mam nadzieję, że wykorzystanie informatyki w terytorialnych komisjach wyborczych przyspieszy ustalenie wyników wyborów, w stopniu największym, jaki będzie możliwy.
Janko_96:- W jaki sposób, zgodnie z prawem, można odwołać prezydenta, wójta lub burmistrza?
Gość:- W drodze referendum z inicjatywy rady lub mieszkańców.
Janko_96:- W jaki sposób można odwołać radę miasta? Czy potrzebne jest do tego referendum? I kto zapłaci za jago przeprowadzenie?
Gość:- Tak, można tego dokonać w drodze referendum. Jego koszty pokrywane są z funduszy gminnych, oprócz kosztów działania komisarzy wyborczych, które pokrywane są z budżetu państwa.
ZWM:- Każdy wyborca dostanie do ręki pokaźny plik kartek do głosowania. Czy nie można by zmniejszyć ich ilości? Przecież to czyste marnotrawstwo.
Gość:- Uważam, że praktycznych możliwości zmniejszenia ilości kart do głosowania, z uwagi na różne typy głosowań, nie ma. W perspektywie szansę taką da możliwość głosowania elektronicznego.
NTO:- Dziękujemy za udział w czacie z naszym gościem komisarzem wyborczym sędzią Ryszardem Janowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska