W nysie część biblioteki władze chcą przenieść na dworzec PKP

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
Najpiękniejszy świecki zabytek Nysy - Dom Wagi - dawniej służył kupcom.
Najpiękniejszy świecki zabytek Nysy - Dom Wagi - dawniej służył kupcom. Fabian Miszkiel
Choć Nysa dopiero weszła w posiadanie dworca kolejowego, to władze gminy już snują plany, jak zagospodarować po remoncie i budowie zintegrowanego centrum przesiadkowego przejęty od PKP budynek.

Wiele wskazuje na to, że po ponad 40 latach spędzonych w Domu Wagi Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Nysie będzie czekać częściowa przeprowadzka właśnie na dworzec.

Gmina planuje przeznaczyć część pomieszczeń po bibliotece na wynajem pod działalność gastronomiczną. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi burmistrza Kordiana Kolbiarza, który o swoich planach poinformował w poniedziałek.

- Mamy taki plan, żeby na wyremontowanym dworcu PKP, na pierwszym piętrze umieścić nowocześnie urządzoną i multimedialną czytelnię oraz filię biblioteki - informuje Kordian Kol­biarz.

Przeprowadzka miałaby jednak miejsce nie wcześniej niż w 2019 roku. Dopiero w przyszłym gmina złoży wniosek o dofinansowanie renowacji dworca, a prace będą mogły rozpocząć się najwcześniej na przełomie 2017/2018 roku. Ich zakończenie planowane jest na 2019 roku. Mimo tego, że plany są w czasie odległe, to już przychylnym okiem patrzy na nie zarząd PKP.

- W Polsce mamy wiele przykładów dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania dworców - mówi Michał Beim, członek zarządu PKP. S.A.

Jak wyjaśnia, pomysł nyskich samorządowców nie jest odosobnionym przypadkiem w kraju. Takie inicjatywy zdarzają się coraz częściej.

- Bardzo często samorządy lokują na dworcach kolejowych jednostki związane z kulturą i oświatą, np. biblioteki czy świetlice dla młodzieży, która może w komfortowych warunkach czekać na powrót do domu. To się sprawdza i bardzo się cieszę, że władze Nysy również o tym myślą i nie traktują dworca jako przestrzeni, którą trzeba przebiec z jednego punktu na drugi. A raczej jak miejsce, które może trwale wpisać się w kulturalny krajobraz Nysy - mówi Beim.

Kordian Kolbiarz za wzór do naśladowania stawia bibliotekę na dworcu kolejowym w Rumii. W tym roku została ona uznana w jednym z konkursów architektonicznych za najpiękniejszą bibliotekę na świecie. Ponadto liczba jej czytelników wzrosła z 7 do 12 tys.

Filia nyskiej biblioteki miałby w centrum przesiadkowym funkcjonować razem z biblioteką pedagogiczną, która do dworcowego budynku przeniesie się w całości. - Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z projektantami centrum - mówi Joanna Kanin, dyrektor MiGBP w Nysie. - Tam mielibyśmy otworzyć dostępną dla wszystkich multimedialną bibliotekę. Mogłyby się tam odbywać szkolenia i spotkania z autorami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska