W Nysie powstanie kotłownia na paliwo z odpadów. 132 miliony wyłoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Nowa kotłownia powstanie obok istniejącej - gazowej i węglowej przy ul. Jagiellońskiej w Nysie
Nowa kotłownia powstanie obok istniejącej - gazowej i węglowej przy ul. Jagiellońskiej w Nysie Archiwum
Jest zgoda zarządu i Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, aby zwiększyć finansowanie dla nyskiej kotłowni na paliwo RDF, produkowane z odpadów. Jeszcze w lipcu Nyska Energetyka Cieplna podpisze umowę z międzynarodowym konsorcjum.

30 czerwca Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zaaprobowała decyzję zarządu Funduszu, aby zwiększyć finansowanie dla przygotowywanej od kilku lat dużej inwestycji Nyskiej Energetyki Cieplnej. Taka informację przekazał NTO prezes NEC Artur Pawlak. Nyska spółka komunalna może rozstrzygnąć swój przetarg na budowę kotłowni z kotłem parowym o mocy 6 megawatów, zasilanym paliwem alternatywnym RDF czyli odzyskiwanym z odpadów komunalnych i innych.

Rocznie spalanych tu będzie 15 tysięcy ton takiego paliwa, które teraz trafia do cementowni. W ten sposób po uruchomieniu nowej kotłowni NEC, miasto wejdzie na tory gospodarki zamkniętej.
Odpady od mieszkańców będą w części przetwarzane na ciepło, które ogrzeje mieszkania w Nysie oraz na energię elektryczną, która zasili miejskie latarnie uliczne.

Taniej już nie będzie

Nyska Energetyka Cieplna od kilku lat przygotowuje dużą inwestycję budowy (przy istniejącej ciepłowni na ul. Jagiellońskiej) nowoczesnego kotła z turbozespołem, koniecznymi budynkami i infrastrukturą. Ze względu na innowacyjne rozwiązanie Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował się zapewnić finansowanie inwestycji, ale plany utrudniła pandemia i inflacja. Pierwotnie przygotowano na to zadanie 71 mln złotych. W 2022 roku, w pierwszym - unieważnionym przetargu, oferenci domagali się co najmniej 176 mln zł.

W tym roku przetarg powtórzono. Jedyny oferent wycenił zadanie na132 mln zł.

- Całą kwotę zapewni NFOŚ, w połowie jako dofinansowanie, a w drugiej połowie jako kredyt, przy czym możemy jeszcze na koniec uzyskać umorzenie 5 milionów spłaty – tłumaczy prezes Artur Pawlak. – My bierzemy kredyt tylko na zapłacenie VAT-u. Taniej już nie będzie, bowiem pierwotny kosztorys był przygotowywany kilka lat temu, gdy ceny energii czy urządzeń były dużo niższe. To się nam opłaca nawet gdybyśmy musieli wziąć komercyjny kredyt na budowę. W innych miastach budowane teraz takie instalacje są droższe nawet o 20 – 30 milionów.

Niemcy i Włosi dostarczą technologię

Kotłownię, która będzie spełniać najwyższe normy środowiskowe, zbuduje międzynarodowe konsorcjum firm WTC z Wrocławia, Richard Kablitz z Niemiec i IDRECO z Włoch. Włośni i Niemcy odpowiadają za urządzenia technologiczne. Polska firma prowadzi część budowlaną. Umowa ma być podpisana uroczyście 21 lipca. Prace mają potrwać 2,5 roku. Podobne instalacje działają już w Krakowie, Warszawie, Koninie, Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku. Gmina Nysa dała gwarancje finansowe swojej spółce.

Spółka Nyska Energetyka Cieplna w tym roku obchodzi 25 lecie istnienia. Wcześniej jako państwowe przedsiębiorstwo od 1974 roku dostarczała ciepło do osiedli mieszkaniowych w Nysie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska