W Oleśnie zainaugurowane zostały opolskie obchody roku pod Znakiem Rodła

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W Oleśnie zainaugurowane zostały opolskie uroczystości związane z jubileuszem powstania Związku Polaków w Niemczech i Znaku Rodła.
W Oleśnie zainaugurowane zostały opolskie uroczystości związane z jubileuszem powstania Związku Polaków w Niemczech i Znaku Rodła. Mirosław Dedyk
W tym roku przypada 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech oraz 90. rocznica powstania Znaku Rodła. Uroczystości z tej okazji odbędą się również w województwie opolskim.

Na Opolszczyźnie obchody jubileuszu zostały zainaugurowane przed Świętami Wielkanocnymi w Oleśnie.

- Nie przez przypadek, bo Olesno ma wspaniałe tradycje związane z ideą Związku Polaków w Niemczech, a przede wszystkim jest stolicą spod Znaku Rodła, bo na tutejszym cmentarzu spoczywa Janina Kłopocka, autorka znaku – mówi Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła z Wrocławia. – Choć w Oleśnie mieszkała po wojnie bardzo krótko, ukochała to miasto i chciała być tu pochowana. Z Opolszczyzną związany był też Edmund Osmańczyk, kolejna bardzo ważna dla związku postać.

Na oleskim rynku odbyła się prelekcja na temat obu rocznic. Plenerowej lekcji historii towarzyszył Znak Rodła i pisanka wielkanocna ze Znakiem Rodła, którą przygotował Miejski Dom Kultury.

Wydarzenia związane z jubileuszem zostały zaplanowane na cały rok i będą się odbywać w wielu miejscach w Polsce.

- Jeśli chodzi o województwo opolskie, to na pierwszą uroczystość zapraszamy 16 maja do Opola – informuje Tadeusz Szczyrbak. – Biskup Andrzej Czaja odprawi mszę w katedrze. Później będą uroczystości pod Pomnikiem Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego i w Filharmonii Opolskiej.

2 października uroczystości zaplanowane są w Kędzierzynie-Koźlu, a 8 listopada w Oleśnie.

- Dokładnie w 90. rocznicę powstania Znaku Rodła – mówi Tadeusz Szczyrbak. - Jestem już po rozmowach w tej sprawie z panem burmistrzem Sylwestrem Lewickim, na którego pomoc i życzliwość zawsze mogę liczyć.

Wówczas m.in. zostanie zaprezentowana moneta okolicznościowa o nominale 10 zł wyemitowana przez Narodowy Bank Polski.

Zakończenie i podsumowanie jubileuszu odbędzie się 3 grudnia we Wrocławiu.

Związek Polaków w Niemczech powstał 27 sierpnia 1922 roku. Działał na terenie całych Niemiec i reprezentował blisko dwumilionową polską mniejszość. Ponieważ nie mogła się ona posługiwać polskim godłem, szukano identyfikacji graficznej dla związku. Zadania tego podjęła się Janina Kłopocka. Po wielu poprawkach stworzyła projekt, który został zaakceptowany przez związek i był używany od 1932 roku.

- Symbolizuje on bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem - wyjaśnia Tadeusz Szczyrbak. - Całość jest w biało-czerwonych barwach.

Zaś nazwę Rodło zaproponował Edmund Osmańczyk, m.in. późniejszy opolski senator.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska