W Opolu już działa pogotowie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Zapewnia pomoc specjalistów nawet przez Messengera

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu powstało pogotowie psychologiczne. Jego założenia i zasady funkcjonowania zostały przybliżone na konferencji prasowej.
W Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu powstało pogotowie psychologiczne. Jego założenia i zasady funkcjonowania zostały przybliżone na konferencji prasowej. Milena Zatylna
W Opolu powstało pogotowie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Można się do niego zgłaszać osobiście, telefonicznie, ale też przez Whatsapp czy Messenger.

Pogotowie psychologiczne, czyli zespół interwencji kryzysowej, funkcjonuje przy Miejskim Centrum Wspierania Edukacji w Opolu przy ul. Powstańców Śląskich 19. W jego skład wchodzą obecnie trzej specjaliści.

- Do systemu opieki psychologicznej chcemy dołożyć swój kamyczek, aby zapewnić dzieciom i młodzieży wsparcie w trudnych sytuacjach – mówił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dotąd Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wykonywała zadania związane z interwencją kryzysową, ale zespół był zwoływany doraźnie, gdyż placówka przede wszystkim zajmuje się badaniem dzieci i młodzieży oraz wydawaniem orzeczeń.

- Zaczęliśmy poszukiwać innego rozwiązania, korzystając z tego, że mamy dwie instytucje, czyli Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, połączone w Miejskie Centrum Wspierania Edukacji – wyjaśniał Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miasta Opola. – Doszliśmy do wniosku, że należy stworzyć samodzielną komórkę, która będzie się zajmować sprawami interwencyjnymi.

Dzięki temu ścieżka kontaktu dzieci, młodzieży, ale też rodziców, opiekunów, nauczycieli czy wychowawców ze specjalistami będzie szybsza.

- W ostatnim czasie zauważamy natężenie sytuacji kryzysowych, takich jak chociażby próby samobójcze, kryzysy osobowości, kryzysy rodziny, zaburzenia w relacjach z rówieśnikami, nie mówiąc o różnych formach autoagresji – mówiła Iwona Solecka-Detyna, psycholog w MPPP w Opolu. – Tendencja jest zwyżkowa w każdym okresie rozwojowym. To, co kiedyś dotyczyło uczniów szkół ponadpodstawowych, zaczyna dotyczyć pierwszych klas szkół podstawowych.

Do psychologa dyżurującego w pogotowiu mogą się zgłaszać młodzi ludzie, którzy nie radzą sobie z nagłą sytuacją kryzysową, a jednocześnie nie chcą rozmawiać o swoich trudnościach z osobami dorosłymi w swoim otoczeniu.

Na konsultacje wspierające zgłosić się można osobiście, telefonicznie, skorzystać z komunikatorów takich jak Whatsapp lub Messenger czy spotkać się w Wirtualnym Gabinecie Pogotowia.

Telefon kontaktowy to 572 128 403 (dyżury do 30 czerwca w poniedziałki 12.00-15.00, piątki 15.00-17.00), kontakt email [email protected]. Pozostałe formy kontaktu zostaną uruchomione od 22 maja.

Niezależnie od funkcjonowania pogotowia, zdarzenia kryzysowe można zgłaszać w MCWE (tel. 519 833 408 lub 77 454 50 87 w godz. 8.00-18.00).

W Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przy ul. Powstańców Śląskich 19 działa pogotowie psychologiczne dla dzieci i młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska