W Opolu zaczynają szczepić przeciwko pneumokokom

Artur  Janowski
Artur Janowski
Fot.Krzysztof Szymczak
Program obejmuje maluchy od 7. miesiąca życia, ale te uczęszczające do żłobków w Opolu. Szczepionka jest bezpłatna.

Zapisy na szczepienia organizuje miejska przychodnia Centrum przy ulicy Kościuszki. Pierwsze maluchy otrzymają szczepionki w sobotę, ale już warto się kontaktować z przychodnią.

- Szczepionkę trzeba przyjąć trzykrotnie, to my będziemy ustalać terminy wizyt i także dlatego ważny jest kontakt z nami - podkreśla Violetta Porowska, dyrektor przychodni Centrum.

Przypomnijmy, że pneumokoki to bakterie, które mogą doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet wywołać sepsę. Kiedyś zachorowania spowodowane pneumokokami zdarzały się rzadko, obecnie nikogo w szpitalach nie dziwią, a najbardziej zagrożone są dzieci od 6 miesięcy do 5 lat.

- Szczepienia przeciwko pneumokokom są zalecane przez ekspertów, ale na razie państwo ich nie refunduje. Dlatego w Opolu w tę akcję włączyło się miasto - mówi Porowska.

Szczepionka nie jest tania. Łącznie cała akcja kosztuje 342 tysiące złotych, a obejmuje ponad 1000 maluchów uczęszczających do żłobków.

- Nie robimy rozróżnienia, czy żłobek jest prywatny czy publiczny. Chodzi o to, aby działał na terenie Opola - mówi Porowska.

Na pewno część dzieci jest już zaszczepionych, bo zadbali o to sami rodzice, inne otrzymały szczepionkę od państwa, bo były wcześniakami. Dlatego zakłada się, że miasto będzie mogło wesprzeć nawet tych rodziców, którzy np. zaszczepili maluchy pierwszą dawką, ale już kolejną mogą otrzymać bezpłatnie w przychodni Centrum.

- Rodzice, którzy się do nas zgłoszą, muszą mieć m.in. zgodę na szczepienie, którą wydaje żłobek - podkreśla Porowska. - Przypominam, że akcja obejmuje dzieci chodzące do żłobków, a tymczasem byli już u nas rodzice, których pociechy są pod opieką np. rodziny. Takim osobom musimy odmówić.

Szczepienia przeciwko pneumokokom to jedna z metod zapobiegania infekcjom, m.in. zapaleniu płuc, i dlatego lekarze je popierają. Sporo rodziców ma jednak obawy, czy szczepionki są bezpieczne i dziecko rzeczywiście powinno je przyjmować. Warto pamiętać, że akcja jest dobrowolna.

- Szczepienia przeciwko pneumokokom mają sens - przekonuje Porowska. Dobrze widać to na przykładzie Kielc, gdzie od 9 lat trwa program szczepień dzieci. Zaobserwowano tam m.in. spadek przypadków zapalenia płuc o 70 procent. Nasz program też będzie trwać przez kolejne lata.

Szczepionka będzie podawana kilka razy. Wszystkie informacje można uzyskać od godziny 8 do 16 pod nr. tel 537 911 060 lub 77 40 20 390, a także w poradni dziecięcej przychodni Centrum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska