W powiecie kluczborskim strajkują prawie wszystkie przychodnie [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tymczasowa przychodnia w szpitalu w Kluczborku
Tymczasowa przychodnia w szpitalu w Kluczborku Mirosław Dragon
Tylko 7 procent kluczborskich poradni POZ zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim podpisało umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Te 7 procent to jedna jedyna przychodnia w Byczynie. Dlatego w szpitalu powiatowym otwarto tymczasową przychodnię.
Tymczasowa przychodnia POZ w szpitalu w Kluczborku

Tymczasowa przychodnia POZ w szpitalu w Kluczborku

- Działamy w sytuacji kryzysowej, ponieważ tylko jedna poradnia z 13 podstawowej opieki zdrowotnej w powiecie pracuje dzisiaj - mówi starosta kluczborski Piotr Pośpiech. - Dowiedzieliśmy się o tym półtora dnia przed godziną zero, czyli godz. 8.00 rano 2 stycznia. Oddaliśmy do dyspozycji pacjentów nasz szpital. Mamy 5 internistów, 2 pediatrów i jednego laryngologa.

Pacjenci są przyjmowani w izbie przyjęć. W zależności od potrzeb dyżuruje tam od 1 do 3 lekarzy.

W ciągu sześciu godzin, od 8.00 do 14.00, przyjętych zostało stu pacjentów z całego powiatu.

- Kolejka idzie bardzo szybko, ledwo przyjechaliśmy i córka już weszła do lekarza - mówi pani Irena, mieszkanka Jakubowic. - To nawet lepiej niż w naszej przychodni, bo w "Medyku" w Kluczborku kolejki są o wiele dłuższe.

Wielu pacjentom jednak utrudnienia mocno dały się w znaki.

- Miałem dzisiaj w mojej przychodni umówioną wizytę u chirurga, a przychodnia zamknięta - mówi Kazimierz Podgórski z Kluczborka. - Muszę dzisiaj mieć konsultację z chirurgiem, więc czekam tutaj już od dwóch godzin.

- Pacjentów przyjmują lekarze pracujący w szpitalu, ale taka sytuacja nie może trwać wiecznie, bo to dezorganizuje pracę całego szpitala - dodaje starosta Piotr Pośpiech.

Komunikat starosty kluczborskiego w sprawie zabezpieczenia podstawowej opieki zdrowotnej

Konieczność zabezpieczenia opieki zdrowotnej wynika z faktu niepodpisania kontraktów z NFZ przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z terenu powiatu kluczborskiego, co oznacza, że przychodnie POZ od 1 stycznia 2015 r. do czasu zakończenia protestu i podpisania kontraktów mogą być nieczynne.

W tej sytuacji pacjentów lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przyjmować będzie Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. Szpital Powiatowy w Kluczborku. Od 2 stycznia 2015 r, mogą się oni zgłaszać na izbę przyjęć (do czasu ponownego otwarcia przychodni POZ), od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 18.00.

Natomiast nocna i świąteczna opieka zdrowotna będzie udzielana bez zmian, w budynku poradni chirurgicznej szpitala w tych samych godzinach - tzn. od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 rano dnia następnego, oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godz. od 8.00 do 8.00 dnia następnego.

W stanach zagrożenia życia i zdrowia należy wezwać pogotowie ratunkowe.

W związku z zaistniałą sytuacją, dla pacjentów, którzy mają wątpliwości gdzie się zgłosić do lekarza - uruchomiona została przez opolski NFZ specjalna całodobowa infolinia - numer telefonu 77 54 95 310.

Ważne i stale aktualizowane informacje znajdują się także na stronie opolskiego NFZ: www.nfz-opole.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska