"W relacjach z Niemcami nie ma nic za darmo". Komentarz Grzegorza Flerianowicza

Grzegorz Flerianowicz
Z opisanego na łamach „Der Spiegel” raportu Instytutu Historii Współczesnej im. Leibnitza o polityce RFN w okresie rozpadu Związku Sowieckiego możemy wyciągnąć kilka naprawdę ciekawych wniosków. To lekcja tłumacząca współczesność i wiele mówiąca o naszych elitach.

W skrócie, czytamy tam o próbach zatrzymania lub spowolnienia przez duet Kohl-Gensher uzyskania niepodległości przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej i niedopuszczenia do rozszerzenia NATO. Pierwsza myśl po lekturze tekstu jest jednoznaczna. Prorosyjska polityka Niemiec, tak widoczna w pierwszym okresie wojny na Ukrainie, nie jest wyjątkiem ale paradygmatem niemieckiej racji stanu, od którego nawet na milimetr nie odeszły ani rządy kanclerz Merkel ani Olafa Scholtza.

Jeśli zadowolilibyśmy się tą prawdziwą, lecz powierzchowna analizą, to może moglibyśmy poczuć się na chwilę lepiej, że po raz kolejny mieliśmy rację, ale umknęłyby nam o wiele ważniejsze rzeczy. Np. bezwzględny (prowadzący naszych sąsiadów już kilka razy na manowce) pragmatyzm i konsekwentna realizacja własnego interesu narodowego, a także umiejętne dostosowywanie się do realiów - jeśli te idą w innym niż zaplanowanym przez Niemców kierunku. Brak tu miejsca na jakąś przyjaźń i zrozumienie dla wyrywających się z sowieckich kleszczy państw, ale także wszechobecny u nas sentymentalizm, romantyczne porywy i miotanie się z kąta w kąt.

To ostatnie widać szczególnie w stosunku naszych polityków właśnie do Niemiec. Albo mamy obrzydliwy serwilizm, podporządkowanie się interesom niemieckim w zamian za kilkaset milionów euro i stanowiska w strukturach unijnych, albo walenie na rympał byle zaspokoić gusta najmniej intelektualnie wymagających wyborców (czytelnik sam dopasuje sobie pasujące opcje). Jaką lekcję wyciągną z tego pouczającego raportu politycy, to już ich sprawa. Dla nas, zwykłych ludzi, jeden wniosek - w relacjach między narodami nie ma nic za darmo, nic przypadkowego i nic na zawsze, i nic też nie powinno zamydlić nam oczu na tę odwieczną prawdę.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska