W Strzelcach Opolskich zapominają, co to szambo

Edyta Hanszke <a href="mailto: [email protected] ">[email protected] </a> 077 44 32 587
W projekcie gmina przekonywała, że z kanalizacji będą korzystać też uczniowie z gimnazjum nr 2.
W projekcie gmina przekonywała, że z kanalizacji będą korzystać też uczniowie z gimnazjum nr 2.
Projekt 2. Przy pisaniu tego wniosku ważne było, ilu mieszkańców przyłączy się do sieci. Chodziło o ochronę środowiska. Tym argumentem gmina przekonała komisję oceniającą.

Ważne

Ważne

Gmina dostała też pieniądze na kanalizację Mokrych Łanów ze ZPORR działania 3.2 na obszary podlegające restrukturyzacji. Wniosek pisała firma z Wrocławia. Pomagali urzędnicy. Dzięki temu tereny położone blisko autostrady staną się bardziej atrakcyjne dla inwestorów. W tym roku rury położone zostaną na: Stawowej, Ujazdowskiej, Celnej, Granicznej i Brzezińskiej. Na ten etap Strzelce dostały w sumie ok. 55 proc. (ponad 2 mln zł), w tym 10 proc. z budżetu państwa. II etap w 2007 r. to sieć dla ul. Wawrzyńca św. Łącznie podłączonych ma być 188 gospodarstw.

Mieszkańcy dzielnicy Suche Łany mogą już zasypywać swoje szamba, jeśli oczywiście przyłączyli się do sieci. Teraz nieczystości spływają do miejskiej oczyszczalni. Skorzystać z tego ma w sumie 57 gospodarstw z ulicy Kozielskiej, Floriana i Poprzecznej.
Przy Kozielskiej ulokowane jest też największe miejskie gimnazjum z halą sportową. Uczy się tam 505 uczniów i pracuje 70 osób. To ono było koronnym argumentem za wybudowaniem kanalizacji za pieniądze unijne właśnie w tej dzielnicy.

Krystyna Madej, dyrektor szkoły, przyznaje, że zanim podłączono budynek do sieci kanalizacyjnej, nieczystości z szamba trzeba było wywozić co najmniej dwa razy w tygodniu.
Gimnazjaliści, zapytani o kanalizację, uśmiechają się. Dla nich nie ma znaczenia, gdzie odpływają brudy z ubikacji.

Opinia

Opinia

Jarosław Ostrowski,
rzecznik prasowy wojewody opolskiego:

- Dofinansowanie ze ZPORR-u przekazywane jest autorom projektów w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o płatność. Z naszej analizy wynika, że średni czas oczekiwania na wypłatę wynosił 43 dni robocze. Trwa to tyle, bo zdarza się, że cofamy wnioski do uzupełnienia. Do marca br. nie mieliśmy sytuacji, żeby całkowicie wstrzymać dofinansowanie.

Na razie w szkole czasami czuć brzydkie zapachy. Tak było dwa tygodnie temu. Kordian Kaliciak, kierownik administracyjno-gospodarczy gimnazjum, tłumaczy, że będzie tak się dział, dopóki szambo nie zostanie zasypane. - Na razie wygląda to tak, że nieczystości ze szkoły odpływają do szamba, a ono jest podłączone do głównego kolektora. W wakacje, kiedy w szkole nie będzie zajęć, połączymy obydwie rury.
W tym roku do kanalizacji będą mogli podłączyć mieszkańcy z Mostowej, Mickiewcza i Dolińskiej. W sumie do kolektora ma dochodzić 133 przyłączy.

Małgorzacie Sokołowskiej, kierownikowi referatu funduszy pomocowych i rozwoju gminy, pisała projekt na kanalizację dla Suchych Łanów. - Sam wniosek to jeszcze nie problem - tłumaczy. Trudniejsze, jej zdaniem, jest przygotowanie tak zwanego studium wykonalności. W tym dokumencie trzeba przewidzieć na przykład, jaki efekt da korzystanie z kanalizacji po 30 latach. Wszystko trzeba skalkulować tak, żeby sieć nie przynosiła dochodów, bo wtedy nie ma szans na dotację.
Pieniądze z Unii gmina dostanie dopiero po wykonaniu zadania, czyli najpierw musi zapłacić wykonawcy. Ze ZPORR-u Strzelce mają dostać 75 proc. na to zadanie, co daje 3,3 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska