W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu działa już nowy rentgen

fot. Daniel Polak
Monika Mielczarek jest jedną z pierwszych pacjentek, które przebadano nowym rentgenem.
Monika Mielczarek jest jedną z pierwszych pacjentek, które przebadano nowym rentgenem. fot. Daniel Polak
Nowy aparat jest urządzeniem analogowym, które zostało fabrycznie ucyfrowione. Dzięki temu lekarze będa mogli wysłać zdjęcie pacjenta za pomocą internetu lub przeanalizować je na komputerze. Urządzenie kosztowało ponad 1,2 miliona złotych.

Monika Mielczarek trafiła do kozielskiej lecznicy w środę z powodu choroby nerek. W piątek jako jedna z pierwszych pacjentek została przebadana nowym aparatem rentgenowskim.

- Wyszło na zdjęciu, że mam kamienie, ale muszę jeszcze tu trochę posiedzieć, żeby lekarze mogli postawić dokładną diagnozę - opowiada pani Ewa.
Kiedy już wyjdzie ze szpitala, cyfrowe zdjęcia rentgenowskie, które jej robiono, dostanie na płycie. Wcześniej lekarze wkładali kliszę do papierowej koperty.

- Taką łatwo było zgubić. Teraz pacjenci, nawet jak zapodzieją gdzieś płytkę, to ich zdjęcia bez problemu będą do odzyskania z bazy - wyjaśnia Adrianna Nurzyńska, rzecznik prasowy Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Nowy aparat jest urządzeniem analogowym, które zostało fabrycznie ucyfrowione.
- Oznacza to, że pracuje tak samo jak tradycyjne aparaty, z tą różnicą, że zmienia się system archiwizacji zdjęć - dodaje Nurzyńska.

Pod lupą

Pod lupą

Kędzierzyńsko-kozielski ZOZ stara się także o dofinansowanie z unijnych pieniędzy na zakup dwóch karetek i wyposażenia szpitalnego oddziału ratunkowego.
Oba wnioski w tych sprawach dostały już wstępną pozytywną ocenę, co oznacza, że są bardzo duże szanse, iż pieniądze na ten cel uda się zdobyć.
ZOZ złożył też do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o pieniądze na informatyzację placówki.

To udogodnienie nie tylko dla pacjentów, ale i lekarzy. Medycy będą mogli na przykład przesłać zdjęcie za pomocą internetu.

- A także szczegółowo przeanalizować na komputerze - dodaje rzecznik ZOZ-u.
- Jeśli jakieś fragmenty zdjęcia będą nieczytelne, to można będzie je powiększać na ekranie.

Rentgen kosztował 1,2 miliona złotych, ale 703 tys. zł dofinansowania szpital zdobył z Europejskiego funduszu Rozwoju Regionalnego. Wcześniej placówka złożyła wniosek do tzw. Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska