W V LO nauka czasami odbywa się “w terenie”, z dala od szkolnych ławek

red.
Wyjazdowe lekcje, niezależnie od przedmiotu, rozwijają zainteresowania i pogłębiają wiedzę licealistów z Piątki.
Wyjazdowe lekcje, niezależnie od przedmiotu, rozwijają zainteresowania i pogłębiają wiedzę licealistów z Piątki. Fot. V LO
Ci, którzy lubią się uczyć, nieustannie czegoś poszukują, by odkrywać to, co pobudzi ich do dalszego rozwoju. Dlatego nauczyciele V LO coraz częściej zachęcają uczniów do korzystania z różnych form nauki „w terenie”. Jedną z nich była niedawna wycieczka edukacyjna do Wrocławia.

Pierwszą atrakcją dnia był spektakl baletowy pt. „Coppelia” Leo Delibesa, następnie uczniowie przeszli do znajdującego się w Rynku Muzeum Pana Tadeusza. - To strzał w dziesiątkę - mówią uczniowie. - Mogliśmy zobaczyć szlachecki stół, zastawy, stroje i autentyczny dworek, a także przekonać się, jak trudno odczytać rękopisy wieszcza.

Lekcje “w terenie” to także przyglądanie się rozprawom sądowym w ramach WOS, wyjścia na Uniwersytet Opolski, wyjazdy na pokazy fizyczne do Katowic, gdzie teoria spotyka się z eksperymentem (np. spektakularny pokaz, w czasie którego tort unosił się nad stołem, a wykładowca tłumaczył zjawisko elektromagnetyzmu). Nie można pominąć również ciekawych zajęć z dziedziny biologii i geografii – warsztatów w Muzeum Człowieka przy Instytucie Antropologii we Wrocławiu czy z zakresu inżynierii genetycznej w Muzeum Botaniki, wyjazdach do ogrodu botanicznego we Wrocławiu i ogródka meteorologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponadto każdego roku, w Dniu Języków Obcych, w szkole odbywają się spotkania z anglistami i germanistami – wykładowcami UO i pracownikami WBP.

Nauczyciele LO V organizują także wycieczki tematyczne. Np. wyjazd do Krakowa i Oświęcimia stanowi element cyklu przygotowań do egzaminu maturalnego z języka polskiego i historii. W Krakowie uczniowie podążali młodopolskim szlakiem, odwiedzając miejsca związane m.in. z Wyspiańskim, a dzięki „Szafie Szymborskiej” lepiej poznali twórczość noblistki.

Z kolei rozbudowany program zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau stał się podstawą poznawania i rozumienia literatury poświęconej II wojnie światowej. Wszystkie tego typu zajęcia znakomicie budzą zainteresowania i pogłębiają wiedzę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska