Wakacje 2020 za granicą. Czy koronawirus pozwoli na zagraniczny urlop, a granice będą otwarte?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Część krajów Unii Europejskiej już zapowiedziało otwarcie granicy dla turystów, ale to nie oznacza, że także dla Polaków. Szczegóły wciąż są ustalane. Jeszcze nie wiadomo, kto otworzy granicę, czy zrezygnuje z kwarantanny albo wymogu zaświadczeń o ujemnym wyniku testów na koronawirusa.

Obecnie nie wiemy nawet czy polskie władze zrezygnują z kierowania do 14-dniowej kwarantanny osób przyjeżdżających do kraju.

Na razie obowiązuje u nas zamknięcie granicy dla wszystkich, przedłużone przez Ministra Spraw Wewnętrznych do 12 czerwca. Otwarcie granic dla Polaków będzie wymagać analogicznej zgody polskich władz na wjazd obcokrajowców do naszego kraju.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówiąc o urlopach stwierdził, że można rezerwować rodzinne wakacje w kraju. - Otworzyliśmy przecież hotele i pensjonaty - przypomniał.

On sam - jak powiedział - urlopu jednak nie planuje.

Wakacje 2020 - urlop w czasie pandemii koronawirusa

- Od 3 czerwca Italia otwiera się na rynek europejski w turystyce. Od tego dnie dla cudzoziemców z Unii Europejskiej nie będzie żadnych przeciwwskazań, żeby przyjechać do Włoch, ale nie wiemy na jakich zasadach – mówi Sylwester Legut z biura turystycznego „Włoskie Podróże”. - Rząd włoski pozostawił do decyzji władz regionów wszystkie dyspozycje o zabezpieczeniach sanitarnych. Nie ma jednego uregulowania służb sanitarnych jak ma funkcjonować wyżywienie, jakie są bezpieczne odległości pomiędzy ludźmi. W każdym regionie będzie to ustalane odrębnie.

Operatorzy turystyczni nie wiedzą na jakich zasadach będą działać i czy hotele we Włoszech w ogóle wznowią działalność, czy uznają to za opłacalne. Nie wiadomo też, jak ma wyglądać transport zbiorowy i ilu podróżnych może jednocześnie przebywać w autokarze.

- Chciałbym już 3 lipca ruszyć z pierwszymi grupami do Włoch – mówi Sylwester Legut. - Sporo ludzi wyraża chęć wyjazdu, ale już dziś muszę mieć wytyczne jak to zorganizować. Hotel musi wiedzieć, jak ma przygotować pobyt, tymczasem badanie rynku jest możliwe tylko wtedy kiedy wiemy jakie będą restrykcje sanitarne. Nasi partnerzy we Włoszech czekają. My też wstrzymaliśmy zaliczki za pobyt.

Wakacje 2020. Czy anulować rezerwację?

Część polskich turystów na razie utrzymuje rezerwacje pobytów wakacyjnych, ale czasu na ostateczną decyzję jest coraz mniej.

Aby odzyskać wpłacone pieniądze, trzeba anulować rezerwację najpóźniej na miesiąc przed terminem wyjazdu. Ludzie czekają na zapowiedzi władz, bo wielu chce wyjechać na wypoczynek. Tymczasem jedyną deklaracją ze strony polskiego rządu, jest prasowa wypowiedź wicepremier Jadwigi Emilewicz, że otwarcie granic będzie możliwe po 15 czerwca.

Sąsiedzi Polski już prowadzą międzynarodowe negocjacje o wzajemnym otwarciu granic dla swoich obywateli.

Czesi zapowiedzieli, że w połowie czerwca otworzą granicę bez wymaganych testów na Covid-19, ale tylko z Węgrami, Słowenią, Niemcami, Słowacją i Austrią.

Czeski minister spraw zagranicznych Tomasz Petricek mówi wprost o powstaniu Mini Schengen – bez kontroli, testów i kwarantanny. Niestety, także bez Polski.

Negocjacje z Polską są planowane w późniejszym terminie, bo zdaniem ministra – nasza sytuacja epidemiologiczna w niektórych regionach jest trudna.

Prasa w Zagrzebiu też pisze o umowie pięciu krajów, umożliwiającej wypoczynek w Chorwacji. Ta piątka to Czechy, Węgry, Austria, Słowacja i nieco później – Niemcy.

- We włoskich mediach jesteśmy traktowani jako kraj, który sobie z epidemią nie radzi – komentuje Sylwester Legut. - Włosi robili ponad 70 tys. testów na koronawirusa na dobę, oni wiedzą na jakim gruncie stoją. My takiej ilości badań nie zrobiliśmy. Może się okazać, że za granicę nas nie wpuszczą.

Zasady podróży do wybranych krajów Unii Europejskiej

Jakie zasady wprowadziły po pandemii koronawirusa kraje Unii Europejskiej? Sprawdź w galerii zdjęć.

Wakacje 2020 za granicą. Czy koronawirus pozwoli na zagranic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska