1000 PLUS NA WAKACJE. Polacy liczą na dofinansowanie wypoczynku, firmy turystyczne na wsparcie. Dla kogo bon turystyczny?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Tylko w minioną niedzielę bilety do parku w Mosznej kupiło ponad 3 tys. odwiedzających, a zamek zwiedziło ponad 1 tys.
Tylko w minioną niedzielę bilety do parku w Mosznej kupiło ponad 3 tys. odwiedzających, a zamek zwiedziło ponad 1 tys. Edyta Hanszke
Z wstępnych zapowiedzi wynika, że każda pracująca na etacie osoba zarabiająca nie więcej niż 5,2 tys. zł brutto będzie mogła wykorzystać na wypoczynek dodatkowe 1 tys. zł.

1000 plus na wakacje - dla kogo?

Według zapowiedzi minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, voucher turystyczny w wysokości 1 tys. zł na osobę ma przysługiwać zatrudnionym na etaty i zarabiającym nie więcej niż średnia krajowa (obecnie 5,2 tys. zł brutto).

Udział w jego finansowaniu mają mieć pracodawcy - w pierwszym roku w wysokości 10 procent, w kolejnym roku ma być on wyższy.

Program 1000 plus w turystyce

Rząd chce przeznaczyć na program 1000 plus 7 miliardów złotych w 2 lata. Z bonu na wakacje skorzystać ma 7 milionów Polaków.

Trwa głosowanie...

Gdzie zamierzasz spędzić urlop w 2020 roku?

"Express Ilustrowany" podał, że bon wakacyjny będzie najprawdopodobniej wydawany w formie karty przedpłaconej, którą będzie można zapłacić tylko za określone usługi związane z turystyką i wyłącznie na terenie Polski.

Z bonu będzie można skorzystać w ciągu dwóch lat od jego otrzymania. Rząd planuje wdrożenie programu w drugiej połowie 2020 roku.

Żeby to rozwiązanie spełniło swoją rolę wsparcia dla branży, ale i chcących odpocząć Polaków powinno być poddane wcześniej konsultacjom, między innymi z przedstawicielami branży - zauważa Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Wątpliwości budzi między innymi konieczność współudziału pracodawców.

Pytany o to, czy wprowadzenie bonu nie spowoduje gwałtownego podniesienia cen usług turystycznych, przyznaje, że jest taka obawa, że część firm będzie mogła chcieć w ten sposób szybciej wyrównać straty, ale wówczas idea masowego spędzania urlopu przez Polaków w kraju padnie.

- Docierają do nas sygnały z innych regionów, że w popularnych turystycznych miejscowościach ceny już są wyższe. Znam przypadek, że nawet kilkukrotnie wyższe - mówi Piotr Mielec.

1000 plus na wakacje - branża czeka na taki bon

Zapowiedź minister rozwoju o wprowadzeniu vouchera na usługi turystyczne w Polsce rozbudziła nadzieje branży i chętnych do skorzystania z takiej oferty.

Na razie zbyt mało o tym wiemy. Jeśli zapowiadany voucher będzie można wykorzystać ogólnie na usługi turystyczne, to będziemy mieć w tym torcie udział. Jeśli warunkiem będzie skorzystanie z noclegów, to spośród naszych klientów zdecydowana większość odwiedza nas w ramach jednodniowych przyjazdów - ocenia Marek Korniak, dyrektor Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. - Choć mamy podpisane umowy z obiektami noclegowymi m.in. w Opolu i Grodźcu, to takich odwiedzających mamy stosunkowo niewiele.

W podobnym tonie wypowiada się Tomasz Ganczarek, prezes Zamku Moszna. - Na pewno takie wsparcie dla naszej branży jest potrzebne, bo dla porównania w pierwszej dekadzie maja 2020 roku liczba odwiedzających była na poziomie zaledwie 13 procent z takiego samego okresu 2019 roku. Rezerwacji noclegów mamy wprawdzie coraz więcej, weekendy na najbliższe dwa miesiące zapełnione, ale straty są duże - mówi. - Od kwietnia do czerwca dzień w dzień pełno u nas było grup szkolnych, których teraz nie ma. W wakacje - wypoczywało średnio 90 dziennie.

Spore zainteresowanie ofertą Moszna Zamek jej prezes upatruje w położeniu urokliwego pałacu na uboczu i dużym terenie otaczającym obiekt.

Prezes Zamku Moszna przyznaje, że jego spółka podniosła ceny usług turystycznych i gastronomicznych, z wyjątkiem noclegowych, ale była to zaplanowana z roku na rok podwyżka, związana z rosnącymi kosztami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska