WBP: Spotkanie z Jędrzejem Morawieckim, autorem reportaży o Rosji, Donbasie i Syberii

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Rafał Komorowski
Jędrzej Morawiecki - pisarz, publicysta i reporter będzie we wtorek, 27 września, gościem 6. Festiwalu Kultur i Języków Świata w Opolu. Przedmiotem rozmowy będzie "Szuga" - mozaika reportaży i opowieści z syberyjskiego Tomska oraz poruszających relacji mieszkańców Donbasu po rosyjskiej agresji na ich region.

Jędrzej Morawiecki jest doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował jako reporter dla „Tygodnika Powszechnego”, był także korespondentem Agencji Reuters i współpracownikiem Sekcji Polskiej BBC.

Jest laureatem nagrody im. Beaty Pawlak za książkę „Krasnojarsk zero”, napisanej wspólnie z Bartoszem Jastrzębskim, a także Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film dokumentalny pt. "Syberyjski przewodnik" (z Maciejem Migasem). Autor i.in. reportaży „Schyłek zimy”, „Głubinka. Reportaże z Polski” czy „Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie”. Od wybuchu wojny w Ukrainie codziennie na swoim profilu na Facebooku robi prasówkę obnażającą rosyjską propagandę.

W kwietniu ukazała się jego najnowsza książka, „Szuga. Krajobraz po imperium”. Szuga znaczy śryż, breja, lód zmieszany z wodą i pośniegowym błotem. Pojawienie się jej na drogach i rzekach zapowiada odwilż, wiosnę, nadejście nowego. Jakiej odnowy doświadczyła Rosja po rozpadzie Związku Radzieckiego? W "Szudze" Jędrzej Morawiecki przekonuje, że początkowe wolnościowe przemiany, zarówno polityczne, jak i społeczne, ostatecznie nie przyniosły ani państwu, ani jego obywatelom pozytywnych trwałych zmian. Rosja ostatniej dekady to rozkwit nacjonalizmów, radykalizacja postaw, represje wobec niepokornych. Bohaterowie książki szukają kryjówek albo uciekają, trafiając do klinik psychiatrycznych, obozów dla uchodźców, wreszcie do strefy działań wojennych.

Autor, od lat podróżujący w najdalsze zakątki Rosji, odkrył inny kraj niż dotychczas opisywany w polskich reportażach lub artykułach prasowych. W "Szudze" obnażył egzotyzujące i zaczarowujące sposoby kreowania jej obrazu. Przeprowadził też bolesny rozrachunek ze swoim osobistym stosunkiem do Rosji.

Spotkanie z namiocie WBP rozpocznie się o godz. 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska