WFOŚ daje eko-pożyczki. Urzędy gminne - pomagają o nie wnioskować

Redakcja
W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska można zaciągać preferencyjne kredyty na ekoinwestycje. To oferta dla osób, które chcą zmienić system ogrzewania na nowoczesny, termomodernizować dom, zainwestować w odnawialne źródła energii. W udzieleniu informacji i wypełnianiu wniosków o nie mają pomagać pracownicy urzędów gminnych.

W środę i czwartek (2 lutego) przedstawiciele gmin podpisują umowy na ten temat. - Wszystkie te inwestycji służą poprawie jakości powietrza, a pośrednio redukcji ryzyka zachorowania na nowotwory czy choroby układu oddechowe. Zaczęliśmy program w październiku, a więc w czasie niezbyt sprzyjającym inwestycjom, remontom, budowaniu. Ale już podpisaliśmy 34 umowy o udzielenie pożyczki na dofinansowanie przedsięwzięć na kwotę 1 mln i niemal 44 tys. złotych! - mówi wiceprezes Zarządu WFOŚ, Edward Gondecki.

Najwięcej kredytów zaciągnięto na wymianę pieców na ekologiczne (V - najlepszej klasy) oraz na instalację solarów i pomp ciepła.
- Wiosną będziemy przyznawać kredyty na jeszcze większą skalę. Już w tej sprawie dostajemy od zainteresowanych osób wiele pytań - dodaje wiceprezes.

Podpisania umowy między gminą a WFOŚ odmówił tylko urząd z Ozimka. W uzasadnieniu czytamy, że taka współpraca jest „wbrew regulaminowi organizacyjnemu urzędu” a „zadaniem gminy nie jest doradztwo biznesowe czy pośrednictwo”.

Burmistrz Ozimka, Jan Labus pytany przez nto o tę odmowę najpierw jest zaskoczony („Nic nie wiem!”) a po sprawdzeniu zapewnia: - I bez podpisania umowy z WFOŚ będziemy o tych pożyczkach informować na naszych stronach internetowych i doradzać. Nam też zależy, aby nie było smogu.

Ważne
W ramach programu pożyczkowego WFOŚ mieszkańcy województwa do 2020 roku będą mogli zabiegać o pożyczki do 22 tys. zł. Umorzenie sięga od 20 do 30 procent.

Kredyt można otrzymać na okres do 5 lat (przy kwotach do 20 tys. zł) oraz na okres do 10 lat (przy kwocie powyżej 20 tys. zł). Można też wykorzystać półroczną karencję w spłacaniu zobowiązania. Oprocentowanie - to 2,3%.

Od października WFOŚ podpisał z mieszkańcami Opolszczyzny:
w ramach programu EKO-PIEC: 17 umów na łączną kwotę : 286 318,80 zł
w ramach programu EKO-TERM: 1 umowę na kwotę: 86 0209,62 zł
w ramach programu EKO-DOM: 4 umowy na łączną kwotę: 225 998,99 zł
w ramach programu OZE – 12 umów na łączną kwotę: 446 510,00 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska