Wielka konferencja o robotach, żywności i wierze

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Za najlepszy poster konferencji uznano pracę dr inż. Jolanty Królczyk z Politechniki Opolskiej, która zajęła się problemami związanymi z wykorzystaniem mieszadeł ślimakowych.
Za najlepszy poster konferencji uznano pracę dr inż. Jolanty Królczyk z Politechniki Opolskiej, która zajęła się problemami związanymi z wykorzystaniem mieszadeł ślimakowych. Anna Grudzka
Co Leonardo da Vinci ma wspólnego z operacjami chirurgicznymi? Czy urządzenie może zastąpić uszkodzony narząd ludzki? - o tym (i nie tylko) debatowali w Głuchołazach naukowcy podczas trzydniowej konferencji "Rolnictwo, technika, zdrowie i życie".

IX Międzynarodowe Warsztaty Akademickie "Rolnictwo, technika, zdrowie i życie" zorganizowały Politechnika Opolska i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego. W dyskusjach uczestniczyło ponad 120 naukowców z całej Polski, byli też goście z zagranicy, samorządowcy i ludzie biznesu.

Konferencja na stałe wpisała się w naukowy kalendarz polskich naukowców i teologów. Zdaniem prof. Marka Tukiendorfa, prorektora ds. nauki PO, jednego z organizatorów, konferencja była przede wszystkim płaszczyzną do dyskusji, bo spotykający się naukowcy z różnych branż mogą się wzajemnie inspirować.

- Dzięki temu, że konferencja oparta jest na kilku filarach: rolnictwie, technice, technologii, medycynie i sprawach filozoficznych, stara się rozwiązywać wszystkie problemy, które nas otaczają. Dzięki temu warsztaty są zadedykowane naszemu województwu i jego potrzebom - mówi profesor.

- Jako teolodzy pytamy tu o jakość życia. Mimo że widzimy je głównie w perspektywie pozaziemskiej, to nie możemy odmówić słuszności stwierdzeniu, że składa się na nią także nasze życie ziemskie, a więc osiągnięcia medycyny czy rolnictwa - mówi ks. prof. Stanisław Rabiej, dziekan Wydziału Teologicznego.

Jednym z ciekawszych wystąpień był wykład prof. Wojciecha Witkiewicza, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Opowiadał on o polskich doświadczeniach z zastosowaniem robota chirurgicznego da Vinci.

Zainteresowanie uczestników wzbudziła także debata o eutanazji.

Ostatni dzień konferencji przeznaczony był na sesje posterowe. Polegają one na tym, że naukowcy przygotowują plakaty omawiające konkretny problem badawczy, którym się zajmują. Potem uczestnicy wybierali najlepsze wystąpienie. Najwyżej oceniono dr inż. Jolantę Królczyk z PO.

Tomasz Kostuś, członek Zarządu Województwa nazwał konferencję spotkaniem "złotego trójkąta". - Czyli uczelni, samorządu i biznesu. Bez takiej współpracy nie byłoby możliwe zrealizowanie takich inicjatyw, jak np. Regionalne Centrum Ekoenergetyki w Łosiowie - mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska