Wielka przebudowa rynku w Dobrodzieniu

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wizualizacje przebudowy dobrodzieńskiego rynku.
Wizualizacje przebudowy dobrodzieńskiego rynku. UM Dobrodzień
Dobrodzieński rynek po rewitalizacji zupełnie zmieni wygląd. Gotowa jest już koncepcja, prace mają się rozpocząć w przyszłym roku. Wszystko zależy jednak od zdobycia dotacji unijnej.

Rewitalizacja placu Wolności w Dobrodzieniu ma przede wszystkim pokazać możliwość przekształcenia zaniedbanej i nieatrakcyjnej dla mieszkańców i turystów głównej przestrzeni publicznej w mieście, jaką jest staromiejski rynek.

Po zagospodarowaniu ma to być miejsce tętniące życiem społecznym oraz kulturalnym.

Przez lata zaniedbań rynek stracił swoja pierwotną funkcję. Miejsce spotkań mieszkańców, kupców i przyjezdnych przerodziło się w opuszczony skwer. Obecnie rynek przypomina bardziej wielki parking, ale po rewitalizacji i zagospodarowaniu Plac Wolności ponownie może odgrywać rolę najważniejszego miejsca w mieście.

Przede wszystkim znacznie ograniczony zostanie ruch samochodowy na rynku. Stworzona zostanie tzw. strefa zamieszkania na ulicach wokół placu, zlikwidowany będzie także przejazd między obecnym placem i terenem parafii pw. św. Marii Magdaleny.

Dzięki temu piesi będą mogli swobodnie spacerować po całym rynku. Ważnym założeniem koncepcji jest jego powiększenie kosztem fragmentu drogi wojewódzkiej nr 901, już teraz wyłączonego z ruchu, na którym obecnie stoi kolektura Lotto.

Dzięki temu rynek uzyska bardziej regularny kształt, będzie też miejsce na sezonową plenerową kawiarenkę.

Z dróg wokół placu zniknie asfalt. Jezdnia zostanie zbudowana z drobnej kostki granitowej i dużych płyt podkreślonych granitowym krawężnikiem. Wykorzystany zostanie także stary bruk, tzw. kocie łby, leżący obecnie pod warstwą asfaltu.

Płyta placu będzie miała układ siatki kwadratów o rozmiarach 374 x 374 cm, otoczonych przez pasy kostki łupanej.

Zmodernizowany plac zdobić będą elementy małej architektury: latarnie, donice i ustawione pod drzewami ławki z jasnymi drewnianymi siedziskami.

Na rynku będzie miejsce na organizacje koncertów i innych imprez masowych.

Atrakcją będzie fontanna. Woda będzie tryskać z dysz podświetlanych na różne kolory. Nawierzchnię fontanny tworzyć będą płyty o wymiarach 80 x 80 cm.

Ważnym elementem na zrewitalizowanym rynku będzie zieleń. Projekt zakłada uporządkowanie istniejącej zieleni. Część z drzew oraz iglastych krzewów zostanie przesadzona na teren innych skwerów miejskich oraz parku.

Istniejące drzewa liściaste zostaną przycięte, aby uformować ich korony na kształt kul. Nasadzone zostaną także dodatkowe drzewa.

Rynek po rewitalizacji ma być miejscem przyjaznym dla pieszych i rowerzystów. Na placu staną ławki z drewnianymi siedziskami w jasnym kolorze oraz metalowymi elementami pomalowanymi na kolor ciemnego grafitu.

Na placu staną także stojaki na rowery. Zostaną zamontowane przed domem kultury oraz przed wejściami na płytę placu. Zostaną ustawione w grupach po trzy, aby tworzyły swoisty parking rowerowy jak w holenderskich miastach.

Projekt zakłada usunięcie betonowych słupów ogłoszeniowych i dużych tablic reklamowych. Zastąpić je mają metalowe tablice informacyjne. Będzie również więcej koszy.

Nowym elementem na placu Wolności będzie wysoka na 120 cm ścianka pokryta drewnem. Wygrawerowany zostanie na niej herb Dobrodzienia oraz hasło promujące gminę i przemysł meblarski: „Dobrodzień stolarstwem stoi”. W środku ściany będzie system sterowania fontanny i oświetlenia rynku.

Autorem koncepcji jest Aleksander Bielak, architekt z Opola, który był także autorem projektu modernizacji Rynku w Oleśnie (gdzie zbudowano również fontannę tryskaczową).

Wizualizacje opracowano na podstawie koncepcji, która może jeszcze ulec zmianie m.in. jeśli chodzi o kolorystykę kostki i małej architektury.

- Mamy gotową koncepcję zagospodarowania placu Wolności, mamy też zarezerwowane w budżecie pieniądze na opracowanie jeszcze w tym roku dokumentacji na przebudowę dróg i chodników na rynku - mówi burmistrz Róża Koźlik. - Najpierw musimy wymienić i zbudować kanalizację. W przyszłym roku będziemy gotowi, żeby rozpocząć rewitalizację rynku, ale wszystko zależeć będzie od pozyskania dotacji z Unii Europejskiej - dodaje Róża Koźlik. - Na pewno rewitalizacji nie zrobimy w rok ani w dwa lata. Szacunkowy koszt wynosi 10-12 mln zł, dlatego musimy podzielić tę inwestycję na etapy. Rynku nie przebudowuje się raz na 10 lat, tylko raz na wiek.

Przebudowa i zagospodarowanie rynku w zostaną wykonane w ramach rewitalizacji miasta, która przeprowadzona zostanie na podstawie kompleksowej diagnozy i opisana będzie w dokumencie pn. Lokalny Plan Rewitalizacji.

Koncepcja zagospodarowania rynku zakłada nie tylko przebudowę placu i otaczających go dróg i chodników, ale i odnowienie wszystkich budynków komunalnych. Gmina opracuje projekty odnowienia elewacji budynków w rynku. Elewacja domu kultury będzie miała formę drewnianej fasady, odnowiona zostanie także fasada ratusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska