Wszystkie miasta na Opolszczyźnie wypiękniały. To dzięki rewitalizacji zdegradowanych miejsc. Dostały na to dotacje z Unii Europejskiej

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Plac Wolności w Dobrodzieniu, czyli rynek w mieście stolarzy
Plac Wolności w Dobrodzieniu, czyli rynek w mieście stolarzy UM Dobrodzień
Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej zmodernizowano wszystkie miasta na Opolszczyźnie. Co ważne, inwestycje przeprowadzono w zdegradowanych miejscach. Dzięki temu obiekty poprzemysłowe zmieniły się w tętniące życie miejsca spotkań mieszkańców.

Unijną rewitalizację miast na Opolszczyźnie przeprowadzono w dwóch etapach.

  1. W pierwszym etapie w latach 2007-2013 odnawiane były przede wszystkim centra miast i reprezentacyjne, zabytkowe budynki.
  2. W drugim etapie w latach 2014-20 celem rewitalizacji było przekształcanie obiektów zdegradowanych na cele społeczne.

Tak wyglądają miasta na Opolszczyźnie po unijnej rewitalizacji:

Modelowym przykładem jest obiekt poprzemysłowy po Famprze w centrum Kluczborka. Jest to prawie 1,5-hektarowy teren poprzemysłowy, znajdujący się niemal w centrum miasta, między kinem Bajka i halą sportową OSiR. Część zrujnowanych budynków pofabrycznych wyburzono. Dwa będące w najlepszym stanie są remontowane - skuto tynki do gołych ścian, rozebrano stare dachy i oba budynki są gruntownie odnawiane.

- Na terenie dawnej Fampry powstało kluczborskie Centrum Integracji Społecznej. Przeniosły się tutaj świetlice terapeutyczne Parasol i Parasol 2, a także inne społeczne instytucje - informuje Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka. - Powstał także Zakład Aktywizacji Zawodowej, czyli zakład pracy dla osób niepełnosprawnych. ZAZ został utworzony jako trzeci w województwie. Pierwszy taki zakład otwarto w Opolu, drugi w Branicach, a trzeci u nas w Kluczborku.

Jeden z budynków dawnej Fampry po remoncie zaadaptowany został na kawiarenkę kinową. W sezonie letnim przed kawiarenką organizowane są plenerowe seanse filmowe. Na terenie dawnej fabryki w Kluczborku jest także plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz miasteczko ruchu drogowego.

Zbudowano w czasach PRL, zmodernizowano dzięki dotacjom z Unii Europejskiej

Dzięki dofinansowanemu przez Unię Europejską programowi rewitalizacji w naszych miastach zmieniają się miejsca, które budowane czy remontowane były kilkadziesiąt lat temu, jeszcze w zamierzchłych czasach PRL-u.

Dobrym przykładem jest promenada miejska w Oleśnie. Spacerowy trakt wśród drzew i zieleni przy ul. Izydora Murka w czynie społecznym zbudowali mieszkańcy Olesna. Został oddany do użytku w 1977 roku. Ciekawostką jest, że budowa oleskiej promenady została zarejestrowana na kamerze przy okazji kręcenia filmu pt. „Bank 440” w 1976 roku. Był to film o telewizyjnym turnieju miast, w którym Olesno rywalizowało z wielkopolskim Pleszewem (i wygrało rywalizację!).

W ostatnich latach promenada w centrum Oleśnie niszczała. Po rewitalizacji stała się centrum spacerowo-rozrywkowym w mieście. Główna aleja została wyłożona płytami granitowymi z donicami. Nasadzone zostały nowe drzewa i krzewy, przebudowano mostki dla spacerowiczów. Wśród zieleni postawiono drewniane leżaki, ławki, uruchomiono także fontanny tryskaczowe.

W ramach rewitalizacji w Oleśnie oprócz promenady rozbudowany został także stadion miejski z boiskami treningowymi, bieżnią tartanową, rzutnią lekkoatletyczną i kortem tenisowym.

Rewitalizacja Opola, czyli jak wypiękniało miasto

Dzięki programowi rewitalizacji mocno zmienił się także wygląd stolicy regionu, a zwłaszcza ulicy Krakowskiej, czyli reprezentacyjnego deptaka miejskiego w Opolu.

W ramach modernizacji ul. Krakowskiej ułożono nową nawierzchnię na odcinku od skrzyżowania z ul. Damrota do placu Wolności. Przed Filharmonią Opolską zbudowano nową fontannę. Charakterystycznym motywem na deptaku są ozdoby w kształcie trąbek, które mają podkreślić muzyczny charakter Opola jako stolicy polskiej piosenki. Koszt przebudowy nawierzchni ulicy Krakowskiej wyniósł 10 milionów zł.

W Opolu zbudowano także Centrum Aktywizacji Społecznej, które powstało w miejscu po przedwojennej kamienicy przy ul. Krakowskiej 32, która została wyburzona. W nowym budynku wzniesionym w tym miejscu na parterze jest kawiarnia, na pierwszym piętrze - sale konferencyjne i szkoleniowe, a na drugim i trzecim piętrze mieszkania chronione.

W Centrum Aktywizacji Społecznej jest przejście prowadzące do ulicy Wodnej, która kończyć się będzie tarasem wychodzącym nad Młynówkę. Budowa gmachu kosztowała 8,5 mln zł. Był to element II etapu rewitalizacji ul. Krakowskiej, kosztującego łącznie 13,3 mln zł.

Blisko 5 milionów zł kosztowało zagospodarowanie podwórek w kwartale pomiędzy deptakiem a ulicami Powolnego, Żwirki i Wigury oraz Mozarta. W podwórkach powstały place zabaw i miejsca spotkań dla mieszkańców.

W ramach unijnej rewitalizacji zmodernizowano także plac świętego Sebastiana w Opolu. Prace kosztowały 3,1 mln zł. Nawierzchnia placu została wykonana z płyt granitowych, a nie betonowych, jak jest to na Małym Rynku. Zbudowano nową fontannę, która składa się z 12 dysz.

Pula dotacji unijnych na rewitalizację miast na Opolszczyźnie wynosiła w sumie 150 milionów zł.

Pięć największych miast w województwie dostało dofinansowanie bez konkursu. Są to: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg oraz Kluczbork. Pozostałe 30 miast musiały wystartować w konkursie. Przy czym Urząd Marszałkowski w Opolu w rozmowach z włodarzami uzgodnił, że wszystkie opolskie miasteczka skorzystają z unijnych euro na rewitalizację.

- Spotkałem się z burmistrzami tych miast i wspólnie uzgodniliśmy, że obniżymy poziom dofinansowania, żeby każdy coś dostał. Zrobimy teraz inwestycje na lata, z których będą korzystać następne pokolenia - mówił po naborze marszałek opolski Andrzej Buła.

Samorządy mogły otrzymać maksymalnie 5 milionów zł dotacji. Resztę muszą dołożyć z własnego budżetu.

Największą i najdroższą inwestycją w II etapie rewitalizacji w gronie mniejszych miast była przebudowa i adaptacja budynku Centrum Integracji Społecznej wraz z zespołem rekreacyjno-kąpielowym w Lewinie Brzeskim. Inwestycja ta kosztowała 16,355 mln zł, z czego dotacja unijna wyniosła 5 mln zł.

Dużą inwestycją była także rewitalizacja starego mostu kolejowego oraz parku miejskiego w Krapkowicach. Koszt to 14,85 miliona zł, z czego 5 mln zł do dotacja.

Paczków, nazywany polskim Carcassonne, na rewitalizację otrzymał prawie 3,5 mln zł (całkowity koszt 5,23 mln zł).

ZOZ w Niemodlinie dzięki 3, 77 mln zł dotacji rozszerzy usługi rehabilitacyjne, opiekuńcze i i aktywizujące wobec osób chorych, starszych i niepełnosprawnych (na to zadanie wydane zostanie 5 mln zł).

W Gogolinie powstało centrum inicjatyw społecznych i kulturalnych wraz ze strefą biznesu. Dotacja wyniosła 1,49 mln zł, a całe zadanie to koszt 7,37 mln zł.

W Głogówku wyremontowano i zaadaptowano częśc zdegradowanego budynku szpitalnego na dom pobytu dziennego dla seniorów. Kosztowało to 1,55 mln zł, z czego 1,16 mln zł stanowi dotacja z Unii Europejskiej.

Dobrodzień przebudował całkowicie swój plac Wolności, czyli dobrodzieński rynek.

Praszka zmodernizowała i rozbudowała ponad 40-letni kryty basen. Powstała w ten sposób kryta pływalnia Nemo.

Tak wyglądało Opole 20 lat temu.

Tak wyglądało Opole przed wejściem do Unii Europejskiej. Mia...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska