Wielkanoc. Rezurekcja w katedrze opolskiej. Przewodniczył jej biskup Andrzej Czaja

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Rezurekcja w katedrze opolskiej
Rezurekcja w katedrze opolskiej Krzysztof Ogiolda
Bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski przewodniczył procesji rezurekcyjnej i porannej mszy św.

Procesja rozpoczęła się o 6.00. Z powodu pandemii odbyła się wewnątrz katedry, wyłącznie z udziałem służby liturgicznej. W Bożym Grobie biskup podnosząc wysoko krzyż z przewieszoną na nim czerwoną stułą – symbol zwycięstwa Pana Jezusa nad śmiercią – wyśpiewał uroczyście „Chrystus zmartwychwstał”.

Procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła boczną i środkową nawą katedry do ołtarza. Po błogosławieństwie i odśpiewaniu „Ciebie Boże wielbimy” rozpoczęla się od śpiewu „Chwała na wysokości msza św.

Prawica Pana wzniesiona wysoko, prawica Pańska moc okazała. Nie umrę, ale żyć będę i głosić dzieła Pana – cytował w kazaniu słowa psalmisty bp Andrzej Czaja. - W tym wielka wartość Chrystusowego zwycięstwa dla nas, że oznacza dla każdego z nas ofertę życia wiecznego. Odkąd mamy udział w misterium paschalnym, już wiemy, że życie wieczne dla nas jest możliwe.

Święty Paweł w liście do Rzymian głosi: „My wszyscy, którzy otrzymaliśmy chrzest, zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my postępowali w nowym życiu”. To wielkie zadanie, abyśmy i my postępowali w nowym życiu.

- To nasze wielkie zadanie, by to Boże życie otrzymane na chrzcie rozwijać – dodał bp Czaja. - Przecież nasze życie ukryte jest z Chrystusem w Bogu. To jest wspaniała rzeczywistość, której rozum nie ogarnia, potrzeba światła wiary. Mamy więc powody do wielkiej radości, ponieważ Bóg tak nas kocha, że dał nam swojego Syna, aby nikt z nas nie zginął. Syn zaś uniżył się tak bardzo, że przyjął postać sługi i objawił nam potęgę miłości, oddając życie na Kalwarii i zmartwychwstając. Trzeba się ciągle mobilizować do takiego postępowania, aby nie zmarnować życia Bożego. Aby to życie owocowało i rozwijało się. Weźmy na nasze życie prostą komendę anioła z pustego grobu: Nie bójcie się! Ona ma szczególne znaczenie w związku z pandemią koronawirusa, ale też w związku z pandemią grzechu, w dzisiejszym świecie, zwłaszcza zakłamania, tu i tam wrogości. A także nastawania na Kościół. Nie musimy się lękać i obawiać zagrożeń w świecie, ponieważ Pan żyje i jest z nami. Stale.

Rezurekcja jest nabożeństwem charakterystycznym dla świętowania Wielkanocy. Radość Zmartwychwstania obwieszcza wówczas bicie dzwonów i śpiew pieśni wielkanocnych.

Pierwotnie procesja ta odbywała się na cmentarz, zwykle znajdujący się w sąsiedztwo Kościoła, by obwieścić zmarłym, że Chrystus zmartwychwstał. Z czasem Najświętszy Sakrament był wynoszony z Grobu Pańskiego i w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony wokół kościoła.

Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej jako Dies Dominica, czyli Dzień Pański. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania, aż ukształtował się obecny rok liturgiczny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska