Wieża Piastowska w Opolu jest pełna tajemnic

Artur  Janowski
Artur Janowski
Pracownicy firmy AKME odkryli pozostałości murów zamkowych z XIII wieku i być może bramy, ale gwarancji, że będą pokazane opolanom nie ma.
Pracownicy firmy AKME odkryli pozostałości murów zamkowych z XIII wieku i być może bramy, ale gwarancji, że będą pokazane opolanom nie ma.
Zakończyły się badania Wieży Piastowskiej. Najstarszy zabytek Opola zaskoczył naukowców, ale jeszcze bardziej to, co znaleziono obok niego: odkrycia XIII-wiecznych murów zamkowych niewielu się spodziewało.

Dziś wykop obok wieży w Opolu został zasypany. Wcześniej znaleziska odkryte w trakcie badania wieży zostały zasłonięte folią i zasypane piaskiem. To ma je zabezpieczyć, bo nie wiadomo, kiedy znów będziemy mogli je zobaczyć.

- Odkryliśmy pozostałości murów zamkowych z XIII wieku i być może bramy, ale gwarancji, że będą pokazane opolanom nie ma - przyznaje Aleksander Limisiewicz, prezes firmy AKME, prowadzącej badania. - Będziemy o to wnioskować, bo to są rzeczy warte pokazania. Wiele zależy od możliwości finansowych wojewody, który chce wyremontować i przebudować wieżę. Badania zabytku i jego przedpola zakończyliśmy, teraz czas na końcowe opracowanie - dodaje Limisiewicz.

I choć ostateczny raport naukowców mamy poznać w połowie grudnia, to już wiadomo, że dzięki nim wieża odkryła przed nami wiele tajemnic. Po pierwsze okazało się, że jest młodsza, niż pierwotnie szacowano. Wcale nie powstała w XIII wieku, lecz w XIV.

- Wskazują na to nasze odkrywki i oględziny - zdradza dr Maciej Małachowicz, architekt z Politechniki Wrocławskiej i ekspert w dziedzinie fortyfikacji. - Wieża była wielokrotnie przebudowywana i to, jak się zmieniała, pokażemy w naszych badaniach. Bynajmniej nie chodziło tylko o jej zwieńczenie, którego zmiany znane są dzięki zachowanym rysunkom czy zdjęciom.

Dr Małachowicz twierdzi również, że znalazł ślady pierwotnego wejścia do wieży, znajdującego się na wysokości pierwszego piętra. I stąd np. pomysł, aby na wieżę wrócił drewniany ganek, którym w przyszłości mogliby spacerować turyści.
Niespodzianką dla naukowców było także solidne betonowe wzmocnienie, które powstało przed II wojną światową, gdy rozebrano zamek piastowski. Jego pozostałości znaleziono podczas badania terenu wokół wieży.

- Fragment odkrytego muru zamkowego jest starszy od wieży - mówi dr Małachowicz. - Pokazały się nam też elementy budynku. Być może, tak jak sugeruje dr Czesław Lasota, są to pozostałości domu burgrabiego (zarządcy zamku).

- Wiele wskazuje na to, że musimy zweryfikować wcześniejsze ustalenia co do przebiegu pierwotnych murów obronnych zamku - dodaje Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków.

Na początku grudnia w urzędzie wojewódzkim odbędzie się sympozjum naukowe poświęcone wieży. I tam powinniśmy poznać dużą część materiału zgromadzonego podczas badań.

Remont zabytku i jego przebudowa powinna ruszyć w przyszłym roku. Niewykluczone, że będą kolejne badania archeologiczne terenu obok wieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska